Dolar/TL Finans Manşet

“Reel faiz en az yüzde 3-4’e çıkmalı”

Doların haftanın ilk gününde yükselişini sürdürerek 7.78’e çıkması, Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yaptığı 200 baz puanlık faiz artırımının TL’deki erimeyi neden durduramadığı sorusunu gündeme getirdi. Doç. Dr. Oğuz Demir, “Mesele tek başına faiz değil. Faiz nedenlerden biriydi. Çok daha kapsamlı bir yaklaşım şart” diyerek, dolardaki yükselişi durduracak 4 adımı şöyle sıraladı:

1. Reel faiz yüzde 3-4 üzerine çıkmalı.

2. Kapsamlı bir ekonomik plan. Güven meselesi taahhüte bağlanmalı.

3. Bütçe, döviz açığı ve enflasyonla mücadele için yol haritası oluşturulmalı.

4. Sorunların farkında olunduğunu ve temmeniler değil, bu sorunların çözüm stratejilerinin hazırlandığını gösteren bir Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmalı.

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar