Akşam Bülteni Manşet

AKŞAM BÜLTENİ: Ekonomide bugün ne oldu?

Bir TÜİK verisi: İşgücüne katılım oranı yüzde 3.5 gerilerken işsizlik yüzde 0.5 azaldı!

TÜİK’e göre Türkiye genelinde işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile %15,9 oldu.

DİSK: Geniş tanımlı işsiz sayısı 9.8 milyon

DİSK Araştırma Merkezi: Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 9,8 milyona yükselirken geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 27,3 olarak gerçekleşti.

Atilla Yeşilada’dan ironik yorum: Türkiye’de işsizlik yok, 10 bin TL maaşı beğenmeyen tembeller var

Ekonomist Fatih Sezer sosyal medya paylaşımında, “Çalışma çağındaki nüfus 1,1 milyon artıyor, çalışan 1,2 milyon azalıyor, ama işsizlik düşüyor!” derken, Atilla Yeşilada ironik bir yorum yaptı: “Türkiye’de işsizlik yoktur, ayda 10 bin TL maaşı beğenmeyen tembel, AKP’ye oy vermeyen asalak bir kitle vardır.”

Merkez Bankası zorunlu karşılık faizini de artırdı, hem de kredi büyümesi şartı aramadan

Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranını yüzde 5’ten yüzde 7’ye yükseltti. ABD doları cinsinden zorunlu karşılıklara uygulanan komisyonu da yüzde 0,0250, yüzde 0,0125’e indirdi.

Cari açık Ağustos’ta patladı: 4.6 milyar dolar

Ağustosta cari açık ağustosta 4.6 milyar dolar oldu. 2019 yılı Ağustos ayında 3.3 milyar dolar cari fazla verilmişti.

Gıdada sansür yasasına sivil toplum kuruluşlarından sert tepki

Torba yasaya eklenen maddeyle gıdalara yönelik değerlendirmelere ağır para ceza verilmesi hazırlığı, sivil toplum kuruluşlarının (STK) tepkisini çekti. Gıda alanında faaliyet gösteren çok sayıda STK ortak açıklama yaptı.

İstanbul’un plazalarında güncel metrekare kiraları (2020 ve 2021)

Ekonomist dergisinin incelemesine göre Emaar, Nidakule, Vadiistanbul, Skyland, Mall of İstanbul, Now Bomonti, Flat Ofis, Ofishane, Smart Plaza, Paladium Tower, Tekfen Tower, Levent 199, River Plaza, Ferko Signature, İş Kule, Büyükdere 193, Plazza, Orjin Plaza, Sun Plaza, Trump Tower, Zorlu Center gibi gözde plazaların güncel kiraları şöyle…

Anadolu Isuzu Moldova’da 100 otobüslük ihaleyi kazandı

Dagi’de bedelli sermaye artırımı kararı

Derlüks yatırım holding oluyor

İlgili yazılar