Hisse önerileri Perakende

Goldman Sachs: BİM’de getiri potansiyeli azaldı

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’ın Borsa İstanbul’da önerdiği hisselerle ilgili haberi daha önce Ekonomy.TV’de yayınlamıştık.

Goldman Sachs, BİM hissesinde “nötral” görüşünde. Bu görüşünü getiri pozisyonunun sınırlı olmasına dayandırıyor.

Diğer perakendeciler gibi BİM’in de bu yıl hızlı sepet büyümesinden faydalandığını belirten yatırım bankası, pandeminin hafiflemesi sonrasında tüketicilerin daha küçük sepet alışverişlerine yöneleceği öngörüsünde bulundu. Buradan hareketle BİM’in sepet büyümesinin yıllık bazda yüzde 8’e, trafik büyümesinin ise yüzde 1’e gerileyeceği tahmini yaptı.

Buna karşılık BİM, yeni mağazlarla büyümeyi sürdürecek. Goldman Sachs, şirketin 2021’de 750 yeni mağaza açmasını ve cironun yüzde 18 artmasını öngörüyor.

Dikkat: 2020 için ciro büyümesi öngörüsü çok daha yüksek, yüzde 34. Yani BİM 2021’de yavaşlayacak.

Goldman Sachs, BİM’in FAVÖK’ünün de 2021’de yüzde 8.3″e gerileyeceğini tahmin ediyor. 2020 beklentisi yüzde 8.9.

Öte yandan BİM hissesi 2020 başından bu yana BİST 100 Endeksi’nden yüzde 34 daha fazla getiri sağlamış durumda. Bu da yukarı yönlü getiri potansiyelini azaltıyor.

Goldman Sachs, BİM hissesinde gelecek yıl yüzde 25 getiri potansiyeli olduğunu düşünüyor. 12 aylık fiyat hedefi 88.8 TL.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar