Manşet Savunma

Erdoğan: Yaptırımların amacı savunma sanayinin önünü kesmek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin, Rus yapımı S-400 alımıyla ilgili yaptırım kararına ilişkin, bunun amacının savunma Türkiye’nin sanayisinin önünü keserek kendilerine muhtaç hale getirmek olduğunu söyledi.

Niğde-Ankara Otoyolu’nun açılış törenine video konferansla bağlanan Erdoğan, salgınla mücadele ederken ülkeye çağ atlattıklarını belirterek önlerinde uzun bir açılış listesi olduğunu söyledi.

Kısa adı CAATSA olan ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nın gereği olarak uygulanacağı açıklanan yaptırımlara değinen Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye büyüdükçe, hedeflerine yaklaştıkça, maruz kaldığı saldırıların çapı da artıyor. Ülkemizle meşru rekabet zemininde mücadele edemeyenler tek taraflı yaptırımları deniyor. Geçen hafta AB’nin yaptırımları vardı dün de ABD’nin yaptırımları açıklandı. 2017’den beri CAATSA Türkiye’den başka hiçbir ülkeye uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir? Bu karar, ülkemizin egemenlik haklarına yönelik aleni bir saldırıdır.”

Kararın gerekçesinin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması olduğunu anımsatan Erdoğan şöyle devam etti:

“Peki Türkiye bu yola ne için başvurmuştur? Çünkü Amerika çok uzun zamandır kendi elindeki hava savunma sistemlerinin ülkemize satışına izin vermiyor kaldı ki F-35 uçaklarının bine yakın parçasını Türkiye üretiyor ve Amerika’ya veriyor. Senato’da çıkan engellerin yanı sıra bu sistemleri almak için istediğimiz şartların hiçbirini de karşılamayan Amerika biz ihtiyacımızı başka bir yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekmiştir. Asıl amaç ülkemizin savunma sanayinde son dönemde başlattığı atılımların önünü keserek yeniden bizi mutlak olarak kendilerine bağımlı hale getirmektir. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Şayet S-400 konusu olmasaydı başka bir gerekçeyle benzer yollara başvurulacağı anlaşılıyor.”Reklam

Erdoğan, Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra da böyle yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını anımsatarak, “Biz kendi işimize bakacağız. Savunma sanayimizi bağımsız hale getirmek için dünkünün iki katı çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Hisar-A+‘nın kabul testi yapıldı’

ASELSAN ve Roketsan tarafından geliştirilen ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi ‘Hisar-A+’nın envantere giriş öncesi son kabul testinin yapıldığını belirten Erdoğan, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen harp başlığı kullanılarak 11 Aralık’ta yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağın uzak menzilde başarıyla vurulduğunu aktardı.

İlgili yazılar