Amerika piyasaları Asya borsaları Manşet

Piyasalarda bu sabah: Asya borsaları yükseldi; altın düştü; Bitcoin rekora koşuyor; Noel rallisi havası

ABD’deki parasal destek ve mali teşvik umudunun yarattığı şenlik havasında Asya hisse senetleri rekor seviyelere yaklaştı, dolar iki yılın en düşük seviyelerinde geriledi ve petrol fiyatları Perşembe günü Mart ayından bu yana en güçlü seviyesini korudu.

MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi % 0,3 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Yatırımcılar ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin teşvik üzerinde anlaşmasını beklerken, Japon Nikkei % 0,2 yükseldi.

Avustralya ve Y. Zelanda doları zirvede

Riske duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda doları son birkaç yılın zirvesine tırmandı. Euro da onlardan aşağı kalmadı. ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükselişe işaret ediyor.

Petrol yükseldi

Küresel enerji tüketimi ve büyümesinin temsilcisi olan Brent ham petrol vadeli işlemleri, % 0,7 artarak varil başına 51,45 $ ‘a yükseldi, Mart başından bu yana en yüksek seviye.

Singapur’daki Mizuho’nun baş ekonomisti Vishnu Varathan, “Yeni enfeksiyon sayıları çıldırmazsa … Sanırım yıl sonuna doğru sözde Noel mitingi için bir yer var,” dedi. “Piyasalar buna hazır görünüyor.”

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü ekonomik toparlanma güç kazanana kadar piyasalara nakit para aktarmaya devam edecekleri söz verdi.

Melbourne’daki J.P. Morgan Asset Management küresel piyasa stratejisti Kerry Craig, “Mesaj açıktı – Fed, gerektiğinde daha fazlasını yapmaya istekli ve yeteneğine sahip” dedi.

ABD’de teşvik paketi iyimserliği

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin 900 milyar dolarlık bir virüs yardım harcama paketi üzerinde anlaşmaya yaklaşmaları da iyimserliği destekliyor.

ABD Hazine tahvilleri düşüşe geçti ve on yıllık gösterge tahvil faizi bir baz puan artışla % 0,9296’ya yükseldi.

Bitcoin’de şaşırtıcı yükseliş

Bitcoin, bir gecede 20.000 doları geçtikten sonra kazançlarını artırdı. Yüzde 2 artışla 21.942 dolara yükseldi.

Altın düşüşte

Altın % 0.1 düşüşle ons başına 1.862.16 dolara geriledi.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar