Finans Gayrimenkul Manşet

2020’de 2.2 milyar TL satış yapan Tahincioğlu’nun Palladium AVM’si Akbank’a nasıl geçebildi?

“2020’de pandemi dönemine rağmen geçmiş yıllardaki başarısını sürdüren Tahincioğlu, daha önce açıkladığı yıl sonu hedefini aşarak 2 milyar 250 milyon liralık satışla yılı tamamladı. Bu satışlarla 2020’de de sektör liderliğini devam ettiren Tahincioğlu, Emlak Konut GYO ile birlikte hayata geçirdiği Nidapark Küçükyalı ve Nidapark İstinye projelerinin yanı sıra 2021’e yeni hedeflerle giriyor.”

Takvim gazetesi, inşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden Tahincioğlu’nun 2020 yılı performansını bu cümlelerle anlatıyor. Tahincioğlu gerçekten de pek çok proje yürütüyor. Hem de Emlak Konut güvencesiyle… Bu kadar büyük ciro yapan bir şirketin, İstanbul’un gözde AVM’lerinden Palladium’un 300 milyon dolar borcunun altından kalkamaması ve alışveriş merkezinin Akbank’a devri dikkat çekici… (Emlakgündemi sitesi, Palladium’un 300 milyon dolar borcuna karşılık Akbank’a devrolduğunu yazmıştı.)

Sürmekte olan projeler

Tahincioğlu’nun sürmekte olan birçok projesi var. Örneğin şirketin internet sitesinde, AVM’si Akbank’a devrolan Palladium’un Küçükyalı mağazalarının birinci faz satışlarının çok kısa içinde tamamlandığı belirtiliyor. Nidapark markalı İstinye, Küçükyalı ve Kağıthane Ayyıldız projeleri sürüyor.

Şirket, Yenisahra, Beykoz, Çengelköy ve Beylerbeyi’nde Nidapark projeleri geliştiriyor.

Daha önce Beşiktaş, Başakşehir, Seyrantepe gibi birçok yerde Nidapark projelerini tamamladı.

Şirketin internet sitesinde şu bilgiler veriliyor:

“Tahincioğlu’nun şu ana kadar tamamlanmış ve devam etmekte olan projelerinin inşaat alanı yaklaşık 3,5 milyon metrekaredir. Tahincioğlu’nun inşaat firması olan Nida İnşaat, her projede yüklenici görevini üstlenmektedir. Firmanın sembolü hâline gelen projeleri arasında Palladium Tower, Palladium Ataşehir Alışveriş Merkezi ve Rezidans, Palladium Antakya Alışveriş Merkezi, Nidakule Kozyatağı, Nidakule Göztepe ve Swissôtel Büyük Efes ve Kongre Merkezi yer almaktadır.”

Bu kadar çok proje yapan şirket, Palladium’un 300 milyon dolar borcunu ödeyemedi mi? Akbank, devirle ilgili bir açıklama yapmadığı için perde arkasını bilmiyoruz…

Ekonomy.TV, konuyu gündeminde tutmaya devam edecek…

Ekonomy.TV

İlgili yazılar