İhracat Video

2021 ihracat hedefi yakalanır; asıl sorun 2022’de

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihracatta 2021’de yaşanan artışın pandemiye bağlı emtia fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklanıyor olabileceğini belirterek, “Asıl gelecek seneye bakmak lazım” dedi.

Emtia fiyatlarında büyük artışlar yaşandığına dikkat çeken Eskinazi şunları söyledi:

“Bütün metallerde, gıda ürünlerinde büyük artış var. Mesela mısır fiyatları yüzde 100 arttı. Sanayici rekabet nedeniyle bu fiyatları olduğu gibi yansıtamıyor ve bir kısmını cebinden karşılıyor. Üretim devam etsin diye yeri geliyor, zararına satış yapıyor. Zaten pandemi nedeniyle işçi çıkarma yasağı olduğu için üretime ara veremezsiniz. Sanayici şu anda bir sarmalın içinde.

Şu anda Türkiye’ye bir talep var ama yarın sürer mi, belirsiz. Avrupa pazarına yakınlığımız nedeniyle ihracatımız arttı. Yarın normalleşme gerçekleştiğinde Avrupa şirketleri aynı malı dünyanın başka yerinde daha ucuza veren şirketlere bakacaklar. Bu sene ihracatımız 200 milyar doları geçer ama gelecek yıl mevcut mevzuatlarla bu hedefi tutturmak mümkün olmaz. Bazı firmalarda kapanmalar olacak. Çünkü sermayeleri eriyor. Kuvvetli sermaye yapısına ihtiyaç olacak. Alelacele alınan mevzuat kararlarının geri alınmasını gerekiyor.”

İlgili yazılar