Siyaset

28 Şubat süreci yeşil sermaye suçlamaları ile tarihe geçti

28 Şubat süreci yeşil sermaye suçlamaları ile hatırlanıyor.

28 Şubat süreci yeşil sermaye suçlamaları ile tarihe geçti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, 28 Şubat sürecinde iş dünyası olarak yaşadıkları sıkıntıları, “Büfeyi ‘yeşil sermaye’ ilan ettiler. Bu millet oradan tost yemeyecek mi? Tostçunun ‘yeşil sermaye’ ilan edildiği bir dönemi yaşadık.” sözleri ile aktarmıştı.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Doğan da, gelecekle ilgili belirsizlikler doğuran süreç nedeniyle ekonominin büyük yara aldığını belirterek, “Özellikle iş dünyasının bir bölümünü oluşturan iş insanlarının girişimlerinin ‘yeşil sermaye’ olarak nitelendirilmesi ve iş yapamaz hale getirilmesi, ülkemizin üretkenliğine de darbe vurdu, bu işletmelerin çalışanlarını gelecek endişelerine sevk etti.” demişti.

28 Şubat süreci yeşil sermaye suçlamaları ile tarihe geçti

Darbenin ekonomiye verdiği zararlardan bahseden Doğan, “Ancak asıl zararlardan birisi de; ‘iş dünyasının psikolojisinde yol açan tahribat nedeniyle ekonominin kırılganlığının artmasıdır.” diye konuştu.

Doğan, Türkiye’nin uluslararası platformlarda prestij kaybından bahsederek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Belirsizliklerin arttığı, güven ortamının yok olduğu ve ekonominin geleceği ile ilgili endişelerin arttığı ortamlarda yeni yatırım bekleyemezsiniz. Aksine var olan yatırımlarda bu ortamdan çıkmanın yollarını arar. Ülkemizdeki bazı yerli firmalarımız özellikle Anadolu sermayesi çöküşe sürüklenirken, yabancı sermaye girişi durdu. Darbenin sermaye piyasalarına etkisi de olumsuz oldu. İMKB’de günlük meydana gelen spekülatif dalgalanmalar birçok yatırımcının parasını kaybetmesine yol açarken, ülkemizde sermaye piyasalarının gelişimi gecikti.”

İlgili yazılar