Manşet Siyaset

AB, Türkiye’yi yaptırımları Mart’a erteledi

Avrupa Birliği liderler zirvesinde korkulan olmadı ve Türkiye’ye yaptırım konusu Mart ayına bırakıldı.

T24’ün haberine göre Avrupa Birliği liderleri Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların kişi ve kurumlarla sınırlı tutulmasına, daha sert adımların Mart ayına bırakılmasına karar verdi.

Sonuç bildirgesine göre Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uyguladığı Türk şirket ve vatandaşlar listesini genişletecek.

Ekim ayında Avrupa Birliği, Türkiye’ye yönelik geniş ekonomik önlemlerin alınabileceğinin sinyalini verilmişti ancak dün başlayan zirvede Konsey, süreci şimdilik “Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını planlamakta ve gerçekleştirmekte rol oynamış bireyleri cezalandırarak” yürütmeye karar verdi. 

AB liderleri sonuç bildirgesinde “Türkiye ve Doğu Akdeniz” ile ilgili konularda ABD ile koordineli çalışmak istediklerini bildirdi.

AB Konseyi zirvesinde, 11 Kasım 2019’da kabul edilen karar doğrultusunda, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı sondaj faaliyetleri kapsamında ek listeler oluşturması” kararlaştırıldı.  Listeye kimlerin ekleneceği henüz açıklanmadı.

Aynı zamanda Yüksek Temsilci ve AB Komisyonu’na Türkiye-AB ilişkilerinde siyasi, ekonomik ve ticari durum konusunda raporlar hazırlama görevi verildi. AB liderleri bu raporda Türkiye ile ilgili nasıl adımlar atılacabileceğine yer verilmesini istedi. Raporların daha geniş yaptırımların görüşüleceği Mart 2021’e kadar hazır olması istendi.

 Öte yandan Reuters’a konuşan kaynaklar, Türkiye’nin bir başka müttefiki olan ABD’nin Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini aldığı için yaptırım uygulamaya hazır olduğunu ve kararın her an duyurulabileceğini bildirdi.

İlgili yazılar