Sağlık

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Barut: Covid aşısı üretimi için Biontech ve Moderna ile görüştük

Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Türkiye’de aşı üretimiyle ilgili Biontech ve Moderna ile görüştüklerini, bunun yanında henüz bir anlaşma sağlanmadığını açıkladı.

Bloomberg HT’ye konuşan Barut Kovid-19 aşının Türkiye’de üretimiyle ilgili soruları yanıtladı.

“Kasım ayında BioNTech yetkilileriyle görüşme yaptık, özellikle şirketin Genel Müdür Yardımcısı’yla iki saate yakın bir görüşme oldu. Olumlu bir görüşmeydi. Hem teknik konularda, hem de genel olarak konuştuk. Kendileriyle yaptığımız görüşme son derece olumlu geçti, fakat herhangi bir anlaşma olmadı. Uğur Bey’in bizzat kendisine Aralık’ın son gününde bir e-mail gönderdim ama şu ana kadar e-maile bir cevap gelmedi. Önümüzdeki günlerde gönderdiğim e-maile bir cevap bekliyorum. Gelişmelere bakacağız.”

“Abdi İbrahim olarak bizde mi ürettirmek istiyorlar? Başka birkaç tane daha aşı üretebilecek firma var. Onlarda mı üretecekler? O konuyu bilmiyorum ama biz bu konuda ilgiliyiz. Burada yapacak hem kapasitemiz, hem de gücümüz var. Dolayısıyla aşıyı Türkiye’de üretmek istiyoruz. Bu BioNTech aşısı da olabilir. Moderna ile de görüşüyoruz, onlar da olabilir. Bir Fransız firması var. Aşının geliştirilmesinde ikinci fazdalar, onlarla da görüşüyoruz. Amacımız Türkiye’de Kovid-19 aşısını üretmek.”

İlgili yazılar