Hisse önerileri Manşet

Ak Yatırım’ın 2021’de beğendiği hisseler

Ak Yatırım 2021 stratejisini ve beğendiği hisseleri açıkladı. Yayınlanan raporda, “Endeks hedefimizi 1.700’e yükselttik. 12 aylık BIST-100 endeks hedefimizi %20 artırarak 1.700’e yükselttik. 2021’de yatırım teması olarak banka, teknoloji ve emtiaya dayalı hisselerin biraz daha öne çıkacağını, buna karşılık otomotiv, beyaz eşya gibi tüketim eğilimi faize duyarlı ve 2020’de güçlü bir performans bazı yakalayan hisselerde getiri potansiyelinin daha sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Hisselerin 12 aylık fiyat hedeflerindeki artış model güncellemelerimizin etkisini yansıtıyor. Hisse senedi piyasası için sermaye maliyetini %19,5 olarak koruduk (Ocak 2020’den bu yana risksiz getiri beklentisi % 14,0 ve hisse senedi risk primi % 5,5 olarak). Koza Altın’ı Karapınar projesinde 180 bin ons altının rezervlere eklenmesi sonrası yeniden öneri listemize ekledik. Hisse önerilerimiz Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Coca Cola, Doğan Holding, Koç Holding, Kardemir, Koza Altın, Migros, Turkcell ve Tüpraş olarak belirlendi” denildi.

BIST-100 için ortalama %20 getiri potansiyelinin, fırsatların seçici olabileceğine işaret ettiğini belirten Ak Yatırım, “Ancak, sermaye maliyetinin yıl içerisinde gerilemesi önemli bir ek getiri fırsatı sunar. Nitekim, sıkı para politikasına geçiş ve finansal normalleşme ile birlikte 10 yıllık tahvil faizi (%12,9) ve CDS primi (311bps) Mart’tan sonraki en düşük seviyelerine geldi” dedi.

Ak Yatırım risklere de işaret etti:

“Ancak, yerleşiklerin TL’ye geçişte çekingen davranması ve enflasyonda düşüş eğilimi için en erken ikinci çeyreğin öne çıkması temkinli olmayı gerektiriyor. CDS priminin yıl başındaki seviyenin altına gelmesi ve 10 yıllık tahvillerde düşüşün kalıcı olması haline risksiz getirinin de düşmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Özel bankalar ayrışacak

Ak Yatırım, kârlarda güçlü büyüme beklediğini belirtti. Sektörel ve şirket bazında kârlarla ilgili analizi şöyle:

“Araştırma kapsamımızdaki 49 şirketin toplam net kârının, 2020’de yalnızca %6, 2021’de % 52 ve 2022’de% 10 büyümesini öngörüyoruz. 2021’e ilişkin güçlü tahminimiz, yüksek zarardan kâra geçen Türk Hava Yolları, Pegasus, TAV, Tüpraş, Migros, Kardemir ve Mavi gibi şirketlerin etkisini yansıtıyor. Bu şirketler hariç tutulduğunda ise 2021 için hesapladığımız %25 kâr artışı güçlü olmakla birlikte 2020’deki %53 artışa göre ivme kaybına işaret ediyor.

– BIST-100 emsallerine göre ucuz. BIST-100 yılbaşına göre dolar bazında %3 getiri ile getiri açısından MSCI-GOÜ emsalleri arasında önlerde yer aldı. Bu dönem Asya piyasalarının güçlü desteği ile MSCI-GOÜ endeksi %14 ve S&P500 %15 yükseliş kaydetti. Buna göre Türk hisse senetleri 2021 tahminlerimiz üzerinden 6,9x ve 2022 tahminlerimiz üzerinden 5,1x F/K oranı ile işlem görüyor. Ekonomiye ilişkin iyimserliğimizi ve küresel piyasalardaki likidite bolluğunu dikkate aldığımızda %55 (önceki sene başına göre 500 baz puan artış) düzeyinde görülenMSCI-GOÜ’yegöre iskontomuzunazalabileceğinidüşünüyoruz.

– Kâr artışında petrol, çelik, telekom ve teknoloji hisseleri dikkat çekiyor. Banka dışı sektörlerde 2021’de için net satış artışını %30 ve FAVÖK artışını %16 olarak öngörüyoruz (2020’de sırasıyla -%3 ve %4). Cam, petrol/petrokimya, çelik, telekom ve teknoloji şirketleri için güçlü kâr tahminlerimiz bulunuyor. Buna karşılık otomotiv ve dayanıklı tüketim sektöründeki şirketler için kâr beklentimiz (güçlü 2020 bazı nedeniyle) daha sınırlı görünüyor. Zarardan kâra dönüş olmasına rağmen, hava yolu şirketlerinin 2021 kâr beklentileri de Covid-19 öncesi seviyelerin neredeyse ancak beşte birine ulaşıyor.

– Bankalarda özeller lehine ayrışma bekliyoruz. Bankalarda yıllık kâr artışının 2020’de % 22, 2021’de % 24 ve 2022’de %43 olmasını bekliyoruz. Ancak özel bankaların 2021’de olumlu ayrışmasını ve kârlarını 2020’de %17 büyümenin ardından 2021’de %40 ve 2022’de %28 artırmalarını bekliyoruz. Buna karşılık kamu bankalarının baz etkisiyle 2020’de kâr artışı yakaladıktan sonra 2021 kârlarında önemli bir düşüş ve 2022’de yeniden artış göreceklerini tahmin ediyoruz.

– Risk maliyetindeki düşüş ve faiz marjında sınırlı azalma özel bankaları öne çıkarıyor: Kısa vadeli TL faizindeki artış bankaların özellikle 2021 ilk yarısındaki net faiz marjını güçlü şekilde baskılayacaktır. Bu etkinin kamu bankalarında daha belirgin olmasını bekliyoruz. Diğer taraftan önden yüklemeli karşılık ayrıldığı için özel bankalar için risk maliyetlerinde gerileme öngörüyoruz. Ayrıca özel bankaların düşük kaldıraç seviyeleri ve yüksek sermaye oranları dikkate alındığında nakit temettü kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin beklentiler de fiyatlamaya katkı sağlayabilir.”

Hedef fiyatlar

Ak Yatırım’ın izlediği hisselerle ilgili hedef fiyat analizleri ve alım önerileri ise şöyle:

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar