Enerji Manşet

Akaryakıt tavan fiyat bitince zam olacak mı?

EPDK’nın 18 Mart’ta başlattığı akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının süresi bu gece doluyor. Sektör kaynakları, uygulamanın litrede 40 kuruşa kadar fiyat düşüşüne neden olduğunu ancak hemen zam beklemediklerini söyledi.

Sözcü’nün haberine göre iki aylığına getirilen uygulama döneminde, il bazında akaryakıt satış tavan fiyatı EPDK tarafından belirlenmişti. Uygulamanın başlamasıyla akaryakıtta litre başına ortalamada 17-20 kuruşluk fiyat düşüşleri görülmüştü. Bazı illerde indirimler 40 kuruşa kadar ulaşmıştı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı ancak ne yazık ki bazı şirketler kâr oyunları ile bu uygulamayı suistimal etti. Yaptığımız incelemeler neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik” demişti.

FİYAT ARTIŞI OLACAK MI?

Sozcu.com.tr’ye konuşan sektör kaynakları, uygulamanın bitmesiyle akaryakıtta hemen fiyat artışları olmasını beklemediklerini, bazı illerde 1-2 kuruşluk artışlar olabileceğini, EPDK’nın alacağı tavra göre önümüzdeki dönemde fiyatların tekrar değerlendirileceğini belirtti.

İlgili yazılar