Finans Hisse önerileri

Akbank’ın net karı 2020’de ne kadar arttı? Bilançonun hisseye etkisi ne?

Akbank, 2020’nin son 3 ayında net karını bir önceki çeyreğe göre yüzde 21 yıldan yıla ise yüzde 39 artırarak 1.848 milyar TL’ye çıkardı.

Oyak Yatırım, net karşılık giderlerindeki azalışın karlılıktaki artışı açıkladığı yorumu yaptı.

Son çeyrekte sermaye piyasası kalemi swap maliyetleri ve artan swap hacmi sebebiyle karlılığı olumsuz etkiledi. Fakat TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirleri olumlu destek verdi. Çekirdek gelirlerde (faiz + komisyon) çeyreksel yüzde 8 artış yaşandı.

Oyak Yatırım’a göre kredi/mevduat makası çeyreksel 72 baz puan daralmasına rağmen yükselen menkul kıymet getirileri net fiaz marjındaki daralmayı 8 baz puan gibi sınırlı bir seviyede tuttu.

Oyak Yatırım, sonuçları, Akbank için nötr olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar