Finans Manşet

Akşener: Merkez Bankası Başkanına çaycın gibi davranmaktan vazgeç

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Merkez Bankası’nın para politikası siyasi rant uğruna kullanılmasın ve siyasi çalkantılar ekonomik çalkantılara sebep olmasın diye bağımsız olduğunu ifade ederek “Buradan damat bakanı uyarıyorum; Merkez Bankası Başkanı’na çaycın gibi davranmaktan vazgeç” dedi. 

Partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, döviz kurlarında yaşanan artışlara dikkat çekerek, “Dolar 8,43 olmuş. Ekonomiden sorumlu olanlar ‘Ekonomi bizim umurumuzda değil’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Meral Akşener, şunları söyledi:

“Döviz artıyor. Dövizin artması hemen her ürünün fiyatının artmasına yol açıyor. Ama maalesef damat bakan oralı bile değil. Atadıkları Merkez Bankası Başkanı da diyor ki ‘Bizim bir döviz kuru hesabım, hedefimiz yoktur’. Hale bakar mısınız? Dolar 8,43 olmuş. Ekonomiden sorumlu olanlar ‘Ekonomi bizim umurumuzda değil’ diyorlar. Merkez Bankası’nın görevi fiyat istikrarı sağlamaktır. Merkez Bankası, para politikası siyasi rant uğruna kullanılmasın diye bağımsız. Siyasi çalkantılar ekonomik çalkantılara sebep olmasın diye bağımsız. Buradan damat bakanı uyarıyorum; Merkez Bankası Başkanı’na çaycın gibi davranmaktan vazgeç. Kayınpederinle birlikte geliştirdiğin tarihteki tüm ekonomistleri mezarında ters döndüren o meşhur ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ teorinizi uygulamaktan vazgeçin.”

İlgili yazılar