Enerji Şirket haberleri

Alarko Kırklaraleli doğalgaz santralini kapatıyor

Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret A.Ş.’ nin bilanço aktifinde yer alan Kırklareli ilinde kurulu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda ekonomik sebeplerle en az 1 yıl boyunca elektrik üretimi yapılmayacağı, bu durumun şirketimin faaliyet sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı daha önce kamuya duyurulmuştu.

Söz konusu santralin kapatılarak ekipmanlarının satışı amacıyla, elektrik üretim lisansının iptal edilmesi talebiyle EPDK’ ya başvurulmasına karar verildi. 05.11.2018 tarihinden beri ekonomik sebeplerle elektrik üretimi durdurulmuş olan bu santralin kapatılmasının şirket faaliyet sonuçları üzerinde bir etkisi olmayacak.

Kırklareli santrali, her biri 82 MW üretim kapasitelerine sahip iki türbinden oluşan 164 MW üretim kapasitesine sahip. 64 milyon USD yatırım maliyeti ile ilk türbin 2006 yılında, ikinci türbin ise 80 milyon USD yatırım maliyeti ile 2010 yılında faaliyete geçmişti. Santralin imtiyaz süresi 49 yıl. Olumsuz spark marjları nedeniyle, 64 MW kapasite Temmuz 2018’de, 82 MW ise Kasım 2018’de durdurulmuştu.

İlgili yazılar