Finans Manşet

Albayrak’ın istifasının arka planı: Ağbal’dan alınan brifingler ve Merkez Bankası’ndaki değişim

Murat Sabuncu, T24’teki köşesinde Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasının perde arkasıyla ilgili ilginç bilgiler paylaştı. Sabuncu’ya göre istifada, Erdoğan’ın geçtiğimiz Cuma gecesi Merkez Bankası başkanlığına atanan Cumhurbaşanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’dan ekonomi konulu brifingler alması ve bu brifinglere Albayrak’ın çağrılmaması etkili oldu. Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığına atanması bardağı taşıran son damla oldu…

Sabuncu şöyle yazdı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve son iki yılı ekonomi yönetiminde geçen beş yılllık bakan Albayrak’ın istifa metni, ‘Allah sonumuzu hayreylesin’ diye bitiyorsa… Kimi yorumlar Naci Ağbal ile tartışmalı olduğu ve Merkez Bankası’na atama yapılmasında fikri alınmadığı için istifa ettiği yorumunu yapıyorlar. Bu konuda kulislerde şu konuşuluyor:

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan Naci Ağbal’ın bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifinglerde, ekonomiden sorumlu (Hazine ve Maliye) bakan olarak Berat Albayrak’ın Beştepe’ye davet edilmemesi, son brifinglerden birinde  özellikle Merkez Bankası rezervlerinin 2019 başından itibaren 120 milyar dolar azalarak eksiye düşmesi konusu, bu süreçte yapılan hataların konuşulduğu sırada Erdoğan’ın Berat Albayrak’ı telefonla arayarak “kimi noktaları derinlemesine sorgulaması” krizin patlamasına neden oluyor.

Albayrak son brifing sonrası Beştepe’de Ağbal ile karşılaşıp sert bir şekilde tartışıyor. Konu Erdoğan’a da iletiliyor. Hafta sonu Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması üzerine Albayrak istifa kararı alıyor. Albayrak istifa etmeden önce babasının iznini istiyor. Babası Sadık Albayrak oğluna istifa konusunda destek veriyor.

Albayrak cephesi ‘Berat Bey, Ağbal’ı Ali Babacan, Mehmet Şimşek çizgisinin devamı olarak gördüğü için istemiyor’ diye anlatıyor.”

İlgili yazılar