Manşet Medya Siyaset

Albayrak’tan iktidar içi muhalefet işareti mi?

T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz, Erdoğan’ın demokrasi ve hukuk reformu sözü verdiği ve kulislerde uzun zamandır hapiste tutulan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılacağı haberinin yayıldığı gün, Berat Albayrak’a yakın olduğu bilinen Sabah gazetesinde “Kavala’nın Baş Döndüren Para Trafiği!” başlıklı bir haber yayınlandığına dikkat çekerek, “Damat kaşımaya deval ediyor” dedi.

Yılmaz şunları yazdı:

Habere göre Kavala’ya, Soros’dan para gönderilmiş, o da bu parayı Açık Toplum Vakfı’na, oradan da sivil toplum kuruluşlarına göndermiş.

Nasıl bir “suç trafiği” olduğu anlaşılmayan bir de grafik ile haberi süslemişler ki gazetenin okuyucuları Kavala’nın “kesin suçlu olduğuna” inansın.

Dikkatle okuyunca Kavala’nın beraati ile sonuçlanan suçlamaların bir tekrarı bunlar.

Belli ki adliye içinde bir oluşum, HSK’nın Kavala ile ilgili dosyaları istemesinden “kıllanmış”, kendilerince elverişli bir gazeteci bulup, “haber sızdırmaca” oynuyor.

Ve gazetede kimin tuvalete gidebileceğine bile karar veren damadın biraderi, bu haberi getirip, Erdoğan’ın “adalette reform” müjdesinin altına yerleştiriveriyor.

Gazetenin HSK’nın Kavala dosyalarını istemesi ile ilgili haberi hiç vermediğini, Adalet Bakanı’nın açıklamasını da sayfanın dibinde tek sütun, bir paragraflık bir haberle geçiştirdiğini de söyleyeyim.

Yargıda “İstanbul Grubu” diye bilinen ve Pelikancılar tarafından yönlendirilen grup ile Adalet Bakanı arasında geçtiğimiz yıl yaşanan karşılıklı diş gösterme girişimlerini de hatırlayalım.

Adalet Bakanı ile müstafi bakan Berat Albayrak’ın bu güç mücadelesi nedeniyle birbirlerine mesafeli olduklarını da not edelim.

Sabah’ın son çıkışı öyle gösteriyor ki Berat Albayrak, kardeşi üzerinden medyadaki gücünü, istifa mesajına da yansıyan “at izine karışan it izi” meselesinde sonuna kadar kullanacak.

Bu itişmenin nereye kadar gidebileceğine karar verecek bir kişi var, o da Erdoğan.

Ancak Erdoğan’ın medya üzerinden yürütülen bu “direnişten” haberdar olmaması da büyük ihtimal.

Çünkü medyada ne yazılıp çizildiğini Erdoğan’a ileten görevli de Pelikancıların kankası.

Öyle görünüyor ki Berat Albayrak, istifa ederek babasının çiftliğinde at binmeye gitmiyor!

Sabah gazetesinin Cumartesi günkü birinci sayfasını, bununla ilgili olarak atılan bir işaret fişeği olarak görebilirsiniz.

Tabii karşı hamle olarak, çok partili dönemin en yüksek oyunu alarak seçilmiş Başbakan’ın, seçimden 7 ay sonra bir Saray darbesiyle devrilmesi ile ilgili dosya da tozlanmaya terk edildiği raflardan indirilebilir.

Bunu bir şey bildiğimden söylemiyorum, tahmin yürütüyorum.

İlgili yazılar