Video Manşet

Ali Koç için taraftar ne diyor?

2006 yılından bu yana Fenerbahçe Yönetim Kurulu ve çeşitli kademelerinde görev alan Ali Koç, 2018 yılında Fenerbahçe Kulüp Başkanı oldu. Aradan geçen 3 yılda Fenerbahçe sportif açıdan hiçbir başarı elde edemese de birçok taraftar bu yıl bazı şeylerin değişeceğini düşünüyor.

Fenerbahçe’nin son dönemde ardı ardına yaptığı transferler, taraftarı yeniden konsolide etti. Özellikle Mesut Özil’in 32 yaşında yıllık 20 milyon pound olan maaşını bırakıp Türkiye’ye gelmesi büyük yankı uyandırdı. Fenerbahçe’de 3,5 yıl için 9 Milyon Euro alması planlanan yıldız futbolcunun transferi sadece Türkiye’de değil Dünya çapında gündem olmuştu. Peki, Fenerbahçe taraftarı Ali Koç yönetiminden memnun mu? Ali Koç’un başkanlığı ve yönetimi hakkında ne düşünüyorlar?

Bu soruyu sormak için Ali Koç’un doğup büyüdüğü topraklara gittik. Anadoluhisarı’na…

Beykoz’da bulunan Anadoluhisarı semti 6 asrı aşkın süredir Osmanlı ve Türk İslam hakimiyeti altında. Osmanlı hakimiyetinden önce Bizans İmparatorluğu’nun gözde mekanlarından biriymiş. Yıldırım Bayezid döneminde yapılan Anadoluhisarı Kalesi, adeta semtin ruhuna işlemiş. Burada yaşayan insanlar da en az bu kale kadar eski ve en az bu kale kadar sakin. Ebedi istirahatgâhına çekilmişler. Semtin renkleri ise sarı – lacivert.

Başka takımları da tutan insanlar var. Ancak, gerek Küçüksu Mesire Alanı olsun gerekse kalenin altındaki balıkçı barınağı olsun; her yerde karşımıza bu renkler çıkıyor. Anadoluhisarı’nda balıkçılıkla geçimini idame ettiren teknecilerden tutun da lüks yatlara kadar her yerde Fenerbahçe amblemi var. Kadıköy’den Adalar vapuruna atlayıp Heybeliada açıklarına vardığınızda, artık denizle bütünleşik hale gelmiş duvarın üzerinde “Fenerbahçe Halktır” tümcesini görürsünüz. Anadoluhisarı semti için de bu sloganı kullanabiliriz.

“Gelen Oyuncuların Yüzde 80’i Bonservissiz”

A takımı, B takımı demeden herkes Ali Koç hakkında ve onun yönetimi hakkında düşündüklerini anlattı. Fenerbahçe’ye koyu bağlı olan bir taraftar, transfer maliyetinden ziyade “imza parası” konusunun can sıkıcı olduğunu belirtti.

Bir taraftar şunları söylüyor:

“Gelen oyuncuların yüzde 80’i bonservissiz olarak kadroya katılıyor. Tabii bonservissiz geliyor ama şuna da karşıyım açıkçası, hani imza parasına karşıyım. Ayriyeten çok yüksek meblağlarda maaş öneriliyor. Bunlarda da kısıtlamaya gidilmesi gerekiyor. Örnek veriyorum, bonservis vermiyoruz ama 3 Milyon Euro imza parası, 4 Milyon Euro maaş verdik gibi. Yine yüksek tutarlara denk geliyor. Tabii şampiyon olabilmek için bunlar gerekli. Yani, transferleri yerinde buluyorum. Borçları da kapatmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz geldiği ilk günden itibaren Ali Koç, Koç ailesinin bir mensubu olarak kulübe çok büyük miktarda bağış yaptı. Sponsorlar da var. Acun Ilıcalı, Beyazıt Öztürk vesaire. Sürekli olarak kampanyalar düzenleniyor. Fenerbahçe’nin maddi anlamda desteği hiçbir zaman bitmez. Zengin iş adamları olsun, kulübün taraftarı zaten her daim sahip çıkıyor. Lisanslı ürün satışı çok fazla oluyor. Dolayısıyla taraftar da elinden geleni yapıyor. Hepimiz şampiyonluğa kilitlenmiş durumdayız açıkçası.”

İlgili yazılar