Turizm Manşet

Almanya Türkiye yüksek riskli ülke dedi

Almanya Türkiye yüksek riskli değerlendirmesi yaptı.

Almanya Türkiye yüksek riskli ülke dedi…. Almanya, koronavirüs riskli ülkeler listesini güncelleyerek Türkiye’yi ‘yüksek riskli bölge’ ilan etti. Buna göre, Türkiye’den Almanya’ya seyahat edenler 10 gün karantinada kalacak, TIR şoförleri de ‘ön bildirim formu’ dolduracak.

Dünya’nın haberine göre Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), internet sitesinde yapılan güncellemeye göre, Türkiye, Ermenistan, Hırvatistan ve Ukrayna ‘yüksek riskli bölge’ listesine alındı. Güncellenen liste 11 Nisan Pazar günü saat 00:00’dan itibaren geçerli olacak.

Yurtdışından Almanya’ya giriş yapanlar ve giriş tarihinden önceki 10 gün içerisinde bir risk bölgesinde ya da yüksek riskli bölgede bulunanlar, Almanya’ya giriş yaptıktan sonra 10 gün karantinada kalmakla yükümlü. Bir virüs varyasyonları bölgesinde bulunanların karantina süresi ise 14 gün.

TIR şoförlerine ‘ön bildirim formu’ şartı

Türkiye’nin yüksek riskli ülke listesine girmesi, bu ülkeye taşıma yapan Türk TIR sürücülerine de bir takım yeni zorunluluklar getiriyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), resmi web sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile Almanya’ya gidecek nakliyecileri uyardı Almanya’ya girişten önceki son 10 gün içerisinde ‘yüksek riskli bölge’ kategorisindeki bir ülkede bulunan sürücülerin ‘ön bildirim formu’ doldurma zorunluluğu bulunuyor. Almanya’ya girişten önce ön bildirim formu doldurma zorunluluğu bu ülke üzerinden transit taşıma yapan firmalar için de geçerli olacak. Pazar gecesi itibarıyla Türk TIR şoförleri de bu formu doldurmak zorunda kalacak.

İlgili yazılar