Altın Manşet

Altın 1.890 doların üzerinde

Aşı konusundaki olumlu haberlere karşın, küresel ekonomide Covid-19 vakalarının artışına bağlı “toparlanma endişeleriyle” artan güvenli liman alımlarıyla yükselen altın 1,890 doların üzerine yükseldi.

Covid-19 pandemisi kaynaklı talep baskıları altındaki petrol fiyatları da, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) müttefikleriyle (OPEC+) birlikte yürüttüğü üretim kısıntılarını 2021 yılında da sürdüreceğine ilişkin haberlerle yatay hareket ediyor.

Ünlü Menkul Değerler Araştırma’dan Murat Akyol, ons altında görünümün değişmediğine işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son dönemde küresel risk iştahındaki toparlanmaya karşın dolar endeksinin dirençli bir görünüm sergiliyor oluşu ons altında anlamlı bir değişim görmemize izin vermiyor. Bu kapsamda fiyatların 1,890 dolar merkezli bir bant içerisinde hareket ettiğini görüyoruz. Her ne kadar koronavirüs vaka sayılarındaki artış ekonomik aktiviteyi tehdit etmeye devam ediyor olsa da aşının yakın zamanda piyasaya sürüleceğine ilişkin beklentilerin etkisiyle bunun altına yönelimi anlamlı şekilde tetiklemediğini görüyoruz. Pfizer’ın ardından Moderna’nın da çalışmalarda ilerleme kaydetmesi pozitif sinyaller verirken aşının dağıtımına başlanacağı tarihin netleşmesi durumunda bunun altın üzerindeki baskıyı artırabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İlgili yazılar