Altın Manşet

Altın 405 TL seviyesinde kalıcı olur mu? Fiyatı belirleyecek 2 süper trend

Altın 405 TL seviyesine kadar geri çekildi. Bu, son 7 ayın en düşüğü.

Altın 405 TL seviyesinde ne kadar kalır? Uzmanlar gram altının fiyatının dolar/TL kuruna ve altının ons fiyatına bağlı olduğunu söylüyorlar. Amerika’da enflasyonun artacağı endişelerine paralel olarak tüm dünyada dolar endeksi yeniden tırmanışa geçti. ABD 10 yıllık tahvil verimi salı günü son 1 yılın en yükseği olan yüzde 1.3330’u gördü. Altın, dolardan farklı olarak yatırımcısına faiz vermiyor. Bu da faizin arttığı dönemlerde doların değer kazanmasına yol açıyor. Nitekim altının ons fiyatı çarşamba günü son 2 haftanın en düşüğüne indi. Özetle ABD 10 yıllık faizlerindeki tırmanış sürerse altın baskılanmaya devam edecek.

Altın 405 TL seviyesine inerken uluslararası piyasada ons fiyatı da 1800 doların altına indi.

Öte yandan doların yurtiçinde 7 TL altına inmesi de altının fiyatını aşağı çekiyor. Zira Türkiye önemli bir altın ithalatçısı. Kur aşağı geldikçe altının dolar cinsinden fiyatı ucuzluyor.

Bu iki ana trend altının fiyatını etkilemeye devam edecek.

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar