Altın Manşet

Altın daha düşer mi: Uzmanlara göre dolar endeksi ve TL güçlenirse evet… Ons 1750 doları görebilir

Altın daha düşer mi sorusuna FXStreet uzmanları “Evet” yanıtı verdi.

Altın daha düşer mi sorusuna “Evet” yanıtı veren bazı uzmanlar, dolar endeksi ve Dolar/TL kuruna dikkat çekiyor.

Altının onsu geçen Ağustos’ta 2.075 doları gördükten sonra düşüşe geçti. Sarı metal geçen haftayı 1.824 dolardan kapattı. Gram altın ise Kasım’da 540 TL ile zirveyi gördükten sonra ekonomi yönetiminin değişmesi ve Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrasında inişe geçti. Gram altın şu anda 411-412 TL seviyesinde bulunuyor.

Altın daha düşer mi sorusunu son 6 ayın gelişmeleri ışığında değerlendirince “Evet” demek mümkün.
Gram Altın

Dolar endeksine dikkat

Altın fiyatları, doların dünya piyasalarında güç kazanmasından olumsuz etkileniyor. Altınla doların dünya piyasalarındaki değeri arasında neredeyse bir tahteveralli ilişkisi var. Biri yükselince diğeri geriliyor. Nitekim Dolar Endeksi geçen Cuma biraz kımıldanınca altının onsu düştü.

1750 dolar desteği

FXStreet uzmanları, altındaki düşüşün sürmesi durumunda onsun 1750 dolara kadar gerileyebileceği, aşağıda ise 1700 dolar desteğinin bulunduğunu belirtiyorlar.

Gram neden düşüyor?

Öte yandan TL’nin değer kazanması da gram altının düşmesine neden oluyor. Çünkü TL güçlenince altıın ithalatı ucuzlaşıyor. Bu da içeride gram altını düşürüyor.

TL güç kazanmaya devam ederse…

HSBC’nin doların 6.50 TL, Morgan Stanley’in ise 6.80 TL’ye düşeceğini öngördüğü düşünülecek olursa, bu trendin süreceği söylenebilir.

Ekonomy.TV

Özgür haber, hür yorum

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar