Altın Manşet

Altın fiyatları neden düşüyor? Gümüş fiyatları ne durumda? Gram, ons, çeyrek altın ne kadar?

Altın fiyatları yükselir mi, düşer mi? Altın neden düşüyor? Gümüş fiyatları yükselişini sürdürür mü? Altın fiyatları ne kadar? Türkiye’de vatandaşın gözde yatırım aracı olduğu için altınla ilgili bu soruların yanıtları merak ediliyor.

Gram, ons, çeyrek altın ne kadar? Gram altının fiyatı 410 lira sınırına kadar geriledi. Hafta sonu çeyrek altın 671,90 liradan, 24 ayar gram altın 413,16 liradan alıcı buluyordu.

Altındaki düşüş, uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının gerilemesinden kaynaklanıyor. Spot altın perşembe günü dünya piyasalarında, Kasım ayının sonundan bu yana ilk kez 1.800 dolar / ons seviyesinin altına düşerek, 1,787,95 dolar / ons’ı gördü.

Altın fiyatları neden düşüyor? Altın fiyatları geçen hafta hem dolar hem de ABD Hazine getirilerinin güçlenmesiyle geriledi. Piyasalar ABD’nin mali canlandırma önlemleri konusunda netlik bekleniyor. Yatırımcılar ABD Meclisi’nden Cumhuriyetçi destek olmadan geçirilen 1,9 trilyon dolarlık ABD koronavirüs yardım planına odaklanıyor.

Analistlere göre, hafta sonu satış baskısının nedeni, güçlü ABD doları ve dikleşen getiri eğrileriydi. StoneX’te EMEA ve Asya bölgeleri için pazar analizi başkanı olan Rhona O’Connell, teknik satışla aşağı yönlü hareketin daha da şiddetlendiğini söyledi.

Altın fiyatlarındaki hareketin büyük bir kısmı, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük ortalamanın altına düşmeye yakın olduğu zaman gerçekleşen Ölüm Haçı adı verilen teknik eylemden kaynaklandı.

O’Connell, “Bu gerçekleşirse, spot fiyat üzerindeki teknik baskı daha da artacaktır” dedi.

Kitco Metals küresel ticaret direktörü Peter Hug, ABD dolarının kısa vadede altının başlıca itici güçlerinden biri olmaya devam edeceğini söyledi.

Hug, “Geçtiğimiz iki gün içinde, nispeten önemli bir dolar gücümüz vardı. Euro, Perşembe günü altının yaklaşık 40 $ ‘lık düşüşüne paralel olarak bu hafta yaklaşık % 2 düştü. Altın, dolar ile işlem görüyor gibi görünüyor” dedi.

Commerzbank analisti Daniel Briesemann ise “Altın teknik açıdan baskı altında” dedi. “200 günlük hareketli ortalamanın altına düştü ve bu da teknik takip satışlarını tetikledi” diye konuştu.

Diğer para birimlerini elinde tutanlar için külçe parayı daha pahalı hale getiren dolar iki ayın zirvesine çıkarken, 10 yıllık Hazine getirileri üç haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Altın neden yükselir? Çünkü enflasyona karşı bir koruma olarak kabul edilir, ancak daha yüksek getiriler bu duruma meydan okur çünkü getirisi olmayan külçe tutmanın fırsat maliyetini arttırırlar.

Ulusal Avustralya Bankası emtia araştırma başkanı Lachlan Shaw, “Altın için en büyük risk, ABD tahvil getirilerinin yükseldiğini gördüğümüz ölçüde, aşılar yayıldıkça daha güçlü toparlanma,” dedi.

“Ancak, ortaya çıkan virüs varyantları nedeniyle sunum belirsizlikle karşılaşırsa fiyatlar desteklenmeye devam edebilir.”

Gümüşteki gerileme

Bu arada, altının kardeş metali gümüş de geriledi. Gümüş fiyatları da yakından izleniyor. Reddit yatırımcılarının yeni gözdesi gümüş, 26.13 dolar / ons’a geriledi. 

Gülüşteki düşüşün sebesi ne?

Quantitative Commodity Research analisti Peter Fertig Reuters’e, “Bazı küçük yatırımcıların gümüşe ilgisiyle, yukarı yönlü aşırı bir hareket oldu ve şimdi normal temel destekli seviyelere geriledi” diyor.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar