Altın Gümüş Manşet

Altın ve gümüşün yükselişi baş döndürüyor! Sebepler neler, nereye gider?

Dolar/TL’deki yükselişe paralel olarak gram altın da 484 lirayla tüm zamanların yeni en yüksek seviyesini gördü.

Ons altın fiyatı 2,062 dolara yükselerek tarihi rekorunu tazeledi. Amerika’da vadeli altın yüzde 1 yükselişle 2,069 dolardan işlem gördü.

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 477,70 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 3.168,00 lira oldu.

Altın fiyatlarındaki artış sene başından bu yana yüzde 35’i aştı.

Gümüş doludizgin

Diğer yandan gümüş fiyatları günlük yüzde 4,48 artışla 2013 yılından bu yana ilk kez 28 doları aştı.

Sebepler

Altın ve gümüşün yükselişi, Koronavirüs salgınının tetiklediği riskten kaçma eğilimi başlatmıştı. Dünyada ikinci dalga endişelerinin artması yükselişi mahmuzladı.

Öte yandan merkez bankalarının salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için kesenin ağzını açıp trilyonlarca dolar basması da enflasyon yaratacağı endişelerine bağlı olarak altın ve gümüşe yaradı.

Bir başka sebep, Amerika ile Çin arasındaki gerilimin yeniden artması. Karşılıklı konsolosluk kapatma ve laf savaşı, altın ve gümüşe yarıyor.

Uzmanlar, ABD-Çin gerilimi sürdükçe altın ve gümüşün yükselişinin de süreceğini belirtiyor.

XM.com’dan Peter McGuire’ya göre altının onsu Noel’e kadar 2.200 dolara çıkar, gümüş de yükselişini sürdürür….

Ekonomy.TV

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar