Altın Manşet Yatırım

“Altını ABD başkanlık seçimi ve Çin-Amerika gerilimi destekliyor”

Alan Yatırım Menkul Değerler’in altın analizi:

“Eylül ayında dolardaki güçlenmeye bağlı olarak genel itibarıyla zayıf bir görünüm sergileyen altın fiyatları, ABD’deki mali teşvik paketi görüşmeleri ve doların global bazda zayıflamasıyla birlikte Ekim ayına artıda başladı.

Koronavirüs salgınının reel ekonomi üzerinde yarattığı tahribatı onarmaya çalışan ABD’li politika yapıcılar 2.2 trilyon dolar büyüklüğünde mali teşvik paketinin işleme alınması konusunda harekete geçti. Daha önce de Kongre’nin Temsilciler Meclisi kanadına gelen tasarı, taraflar arasında anlaşmaya varılamaması nedeniyle rafa kaldırılmıştı.

Temsilciler Meclisi başkanı Pelosi yaptığı açıklamada Hazine Bakanı Mnuchin’in anlaşma konusunda iyimser olduğunu açıklaması altındaki yükseliş beklentilerini canlandırdı. Kasım ayında büyük bir çekişmeye sahne olacak ABD başkanlık seçimleri ve adaylar arasındaki gerilim piyasalardaki belirsizliğin canlı kalmasına neden olurken, ons altın güven liman talebiyle öne çıkmaya devam ediyor.

Üstelik piyasadaki belirsizlik sadece başkanlık seçimlerinden ibaret değil. ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi teknoloji ve güvenlik alanına da sirayet etmiş vaziyette.”

İlgili yazılar