Gıda

Altınyağ 1.1 milyon dolar yangın tadilatı faturasına itiraz etti

Altınyağ, Çiğli OSB’deki tesisi ve makine parkını devrettiği Yakamoz Yağ’ın, yangın güvenliği ile ilgili gerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesiyle gönderdiği 1.162 milyon dolarlık faturayı itiraz etti.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin eski sanayi kuruluşları arasında yer alan İzmir merkezli Altınyağ Kombinaları, hem Altınyağ’a hem de iştiraki Gürtaş’a ait tüm gayrimenkuller ve makina parkını Lüksemburg merkezli Sodrugestvo Group’a satmıştı. Fiyat ise KDV hariç 34 milyon dolardı. Altınyağ’ı alan şirketin sahibi ise Rus ordusunun eski bir subayı olan Alexander Lutsenko’ydu…

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şirketimiz Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. ve Bağlı Ortaklığımız olan Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin Çiğli A.O.S.B’de bulunan  Tüm Gayrimenkul, Makine Parkı ve Demirbaşlarını devrettiği, Sodrugestvo Group şirketlerinden Yakamoz Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Şirketimiz ve Bağlı Ortaklığımız dikkatine yollanan talep mektubu ile İtfaiye Denetim ve Önleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde yangın güvenliği ile ilgili bazı kusurların tespit edildiği belirtilerek bu nedenle yapılması gerekli tadilat, yenileme ve inşa işlemleri için, 2 Kasım 2018 tarihinde tadil Protokolü ile tadil edilen 14 Ağustos 2018 tarihli Varlık Alım ve Satım Sözleşmesi (APA) nin 14.1.1 ve 14.2.1. maddeleri çerçevesinde Şirketimize 1.162.307,75 USD masraf bedeli yansıtılacağı ve bu masrafın alacağımızdan mahsup edileceği bildirilmişti. İlgili mektup ile yansıtılacağı belirtilen masraf bedeli tarafımızca yasal haklarımız çerçevesinde reddedilmiş olup karşılıklı görüşmeler ile süreç devam etmektedir. Gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

İlgili yazılar