Dünya Manşet

Amerika’da piyasaların dört gözle beklediği yardım paketi seçim sonrasına kaldı

ABD’de Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili Kongre üyeleri arasında görüşülen, corona salgını nedeniyle ekonomik zarara uğrayan ailelere, iş yerlerine ve işsizlere yeni nakit desteği sağlayacak anlaşma rafa kalktı.

VOA Türkçe’nin haberine göre, ülkede 8 milyondan fazla kişi hala işsiz. Federal hükümetin sağladığı haftada 600 dolarlık işsizlik yardımının süresi ise Temmuz ayı sonunda doldu. Milyonlarca kişinin işini kaybettiği pandemi döneminde işverenler, ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin belirsizliğin devam etmesi nedeniyle binlerce kişiyi işten çıkarmaya devam ediyor.

Trump, Salı günü seçim kampanyası çalışmalarına başlamadan önce yaptığı açıklamada, “İnsanlarımız teşvik paketini almalı. Seçimlerden sonra şimdiye kadar gördüğünüz en iyi teşvik paketini hazırlayacağız” dedi.

Nancy Pelosi ise Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’a hitaben, “Amerikan halkına verdiğimiz mesaj şudur: Yardım yolda. Daha güvenli, büyük, iyi ve önceki dönemi de kapsayan bir paket olacak” ifadelerini kullandı.

Pelosi ve Mnuchin, yeni teşvik paketi kapsamında toplam 1,8 ila 2,2 trilyon dolarlık bir miktarı müzakere ediyordu. Trump, miktarı bazen çok, bazen az bulmuş ya da anlaşmanın masadan kalktığını söylemişti.

İlgili yazılar