Bilançolar

Anadolu Efes’in cirosu üçüncü çeyrekte yüzde 24 arttı

Anadolu Efes, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 2020 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre; Anadolu Efes bira grubu satış hacmi geçen senenin aynı dönemine göre %4,4 oranında artarken, içecek grubu hacimleri %1,8 oranında büyüme gösterdi ve ilk yarıda gerçekleşen daralmayı büyük ölçüde telafi etti. Şirketin konsolide net satış gelirleri üçüncü çeyrekte %24 oranında artarak 8,7 milyar TL seviyesine ulaştı.Bira grubunda ise gelirler, %18 oranında artış gösterdi ve yaklaşık 3,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Bira operasyonlarında faaliyet gösterdiği 6 ülkeden en yüksek hacme sahip olan Rusya, bu dönemde sınırlı dış turizm sonucunda iç tüketimin artmasıyla çift haneli büyüme kaydederken, hacim artışına en fazla katkıyı yaptı. Diğer yandan, uluslararası bira operasyonlarının karlılığı %27 oranında arttı.

Bu dönemde Türkiye bira operasyonlarının karlılığı (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) %21 oranında arttı. Yılın ilk dokuz ayında şirketin (bira ve meşrubat) konsolide vergi öncesi net karı ise 1.881 milyon TL seviyesine ulaştı.

KAP’a yapılan açıklamada en dikkat çekici sonuçlardan biri serbest nakit akımının 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın seviyesine göre iki katından fazla artarak 1,9 milyon TL olarak gerçekleşmesi oldu.

Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, 9 aylık finansal sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“2020 yılında yaşanılan benzeri görülmemiş zorluklara rağmen, gelirlerimizi satış hacmimizin, FAVÖK rakamımızı da gelirlerimizin üzerinde artırmayı başardığımız güçlü bir çeyrek daha açıkladık. Buna ek olarak; bu zorlu şartlar altında karlılığın ciddi oranda artırılmasına, maliyetlerin, operasyonel giderlerin ve işletme sermayesinin yönetimine olan disiplinli odağımız sayesinde 1,9 milyar TL Serbest Nakit Akımı yaratmış olmaktan son derece memnunuz. Yılın en önemli çeyreğinde elde ettiğimiz bu güçlü sonuçlara rağmen, yılın geri kalanı için ihtiyatlılığımızı koruyoruz. Bununla birlikte karşılaşabileceğimiz zorluklara hazırlıklıyız, değişmekte olan ortama ayak uydurmaya ve yeni normalde sürdürülebilir karlı liderliğe devam edeceğiz.”

İlgili yazılar