Finans İnternet Manşet

Andy Jassy Kimdir? Amazon’un 53 Yaşındaki Yeni Patronu Jassy’e Dair Merak Edilen Her Şey

“Andy Jassy kimdir?” sorusu son günlerde en çok araştırılan sorulardan birisi oldu. 2003 yılından bu yana Amazon Web Services’i yöneten Jassy, mezuniyetinden bu yana Amazon’da çalışıyor. Üniversite eğitimini tamamlar tamamlamaz Amazon’a giren Jassy, ilk olarak 1997 yılında şirkete girmişti. O süreçte birçok gencin hayali Amazon gibi yeni ve etkili bir çıkış yapmış şirketlerin bünyesinde yer almaktı. Andy Jassy ve arkadaşları Harvard İşletme’den yüksek lisansı bitirir bitirmez Amazon’a kabul edildi. 6 yıl boyunca çeşitli departmanlarda, müdüriyetlerde çalıştı. Onu diğer arkadaşlarından öne çıkaran şey, 2003 yılında şirketin dönüm noktası olacak bir projenin yöneticisi olmasıydı. Peki, Andy Jassy kimdir? Andy Jassy’e dair merak edilen her şeyi sizin için hazırladığımız bu içerikte bulabilirsiniz.

Andy Jassy Kimdir?
Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy kimdir? Jassy’e dair merak edilen her şey…

Andy Jassy Kimdir?

2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren Amazon’da CEO değişikliği yaşanacak. Amazon’un dünyaca ünlü CEO’su ve dünyanın en zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un yerini Andy Jassy’nin alması planlanıyor. Hal böyle olunca, internette en çok aranan konulardan biri “Andy Jassy kimdir?” oldu.

Asıl adı Andrew R. Jassy olan Andy Jassy, 13 Ocak 1968 tarihinde Amerika’da dünyaya geldi. Macaristan kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olan Jassy, lise öğrenimini tamamlayana kadar New York’ta ailesi ile birlikte yaşadı. Bu tarihten sonra her işletme öğrencisinin rüyası olan Harvard Business School’a kaydolan Andy, okulundan yüksek başarı elde ederek mezun oldu. Hemen akabinde, 5 yıl boyunca özel sektörde proje yöneticisi olarak görev aldı.

Andy Jassy

Amazon’a Giderek Herkesi Şaşırtmıştı

Amerika menşeili MBI Company, koleksiyoncular için o güne dek kurulmuş kurulabilecek en kapsamlı şirketti. Koleksiyonerlerin arayabileceği her şeyi temin etme garantisi veriyorlardı. Şirketlere, yerel yönetimlere ve koleksiyonculara ürün temin etmekteydiler. Andy Jassy, Harvard Business School’dan mezun olur olmaz tam 5 yıl boyunca MBI Company’de çalıştı.

Daha sonra okuluna geri dönüp yüksek lisans yaptı. Yüksek lisansı da iyi bir dereceyle tamamlayan Jassy, “okulda kalıp akademik yaşantısını devam ettirecek mi?” derken o yeni kurulmuş bir şirketi tercih etti. Jassy’nin bu seçimi başta ailesi olmak üzere herkesi şaşırttı. Çünkü Jeff Bezos’un önderliğinde faaliyetlerini yürüten şirketin etki alanı ülkenin yüzde 1’inden çok daha azdı. “Andy Jassy kimdir?” sorusu AWS girişimi ile çok daha fazla gündeme gelir oldu.

Amazon Web Services Girişimi ile Büyük Başarı Yakaladı

“Andy Jassy kimdir?” sorusu bilişim piyasasında 2003 yılından bu yana soruluyor. Amazon’un kurumsal tarihi baz alındığında 2003 yılının önemi bir hayli büyük. Gerek Amazon’un gerekse Andy Jassy’nin dönüm noktası o yıla dayanıyor. O sıralar Microsoft ve Oracle gibi dev şirketlerin tekelinde bulunan bulut depolama piyasasına Amazon’da katılacaktı. Ve bu fikir tamamen Jassy’e aitti. Giriş – çıkış engelleriyle dolu bulut depolama piyasası için 57 kişilik bir ekip tam zamanlı olarak 3 yıl boyunca çalıştı.

Başlangıçta pazarlama müdürü olarak çalışan Jassy, 2016 yılında AWS’nin CEO’su oldu. Bu tarihten sonra Amazon’un yeni patronuna ilişkin hemen hemen herkes üç aşağı beş yukarı fikir sahibiydi. AWS’nin 2006 yılındaki girişi ve elde edilen kazanımların doğru yerlere yönlendirilmesine kadar birçok kararda onun adı vardı. “Andy Jassy kimdir?” sorusu için “Amazon’un Kurtarıcısı” benzetmesinde bulunabiliriz. 2016 yılında Amazon Web Services’in CEO’su olan Jassy, 2016 yılında 30 milyon dolardan çok daha fazla para kazandı.

Andy Jassy’nin Özel Hayatı – Hokeye Olan Merakı ve Milyon Dolarlık Yatırımları

Andy Jassy sadece bilişim sektöründe bulunan bir iş insanı değil. Amerika Ulusal Hokey Ligi’nden eğitime kadar birçok alanda onun adına rastlayabilirsiniz. Özellikle Ulusal Hokey Ligi’ne yaptığı yatırımlar çok fazla konuşuluyor. Seattle Kraken takımının belirli bir hissesine sahip olan Jassy, aynı zamanda yine Seattle’dan bir okulun başkanlığını da yürütüyor.

Andy Jassy, 1997 yılında babasının iş ortağının kızı ile evlendi. Moda tasarımcısı Elana Rochelle Caplan, Philadelphia Tekstil ve Moda okulunu bitirmişti. Ayrıca, en az eşi gibi Elana’da kariyerinde hızla yükseliyordu. Elana Rochelle, Amerika’nın saygın moda kuruluşlarından Eddie Bauer’de çalışıyordu. Çiftin 2 çocuğu bulunuyor.

Amazon’un yeni patronu Jassy hakkında dikkat çekici bir diğer detay ise rekabette sert mizaçlı olması. 2016 yılında rakiplerinden Oracle’i ağır bir şekilde eleştiren Jassy, Oracle için “zorba” benzetmesinde bulunmuştu. Jassy’nin 2021 yılının üçüncü çeyreğinde Jeff Bezos’un yerini alacağı konuşuluyor.

İlgili yazılar