Finans Manşet

Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir: Borcu borçla çevirmek firmaları batıracak!

Hükümet destek adı altında birbiri ardına kredi paketleri açıklarken Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kredilerin firmaları hızla borç batağına doğru sürüklediği uyarısında bulundu.

Sözcü’nün haberine göre borcu borçla çevirmeye çalışan firmaların artık sürdürülemez bir noktaya yaklaştığını belirten Özdebir, bu durumu ilk etapta kazandırıyormuş gibi görünüp sonunda batışa sürükleyen ve saadet zincirini andıran ‘Ponzi vurgununa’ benzetti. Özdebir, firmalar batmadan acilen önlem alınması talebinde de bulundu.

ASO’nun Mayıs ayı Meclis toplantısında konuşan Başkan Özdebir, son dönemde sanayicilerin borcu borçla büyüterek üretime devam ettiğini, bu firmaların cirosunun artmış gibi göründüğünü, ancak borcunun katlanarak büyüdüğünü söyledi.

Bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirten Özdebir, “Mevcut durumun ekonomi teorisindeki karşılığı Ponzi finansmanıdır. Ponzi finansmanında, çoğu zaman nakit çıkışları nakit girişlerinden fazladır. Katılımcılar sürekli yeniden borçlanmak zorunda oldukları için para piyasalarındaki olumsuz koşullardan yüksek ölçüde etkilenirler. Veriler, Türkiye’deki firmaların ağırlıklı olarak Ponzi finansman yapısında olduğunu, borcu borçla çevirdiğini ve bu çevrimin sürdürülemez duruma yaklaştığını ortaya koymaktadır” dedi.

Borç değil vergisel teşvik gerekli

ASO Başkanı Özdebir, son dönemde uygulamaya konulan teşvik paketlerinin daha çok kredi kanalı ile gerçekleştiğini belirtirken, “Destek mekanizması devreye girdiğinde hep aklımıza kredi geliyor. Kredi kullanarak üretim gücünü korumaya çalışan firmalar son dönemde işletme bilançolarında ciddi bozulma ile karşı karşıya kaldı” dedi. Eski kredilerin vadesinin gelmesiyle sanayicinin nakit sıkıntısının arttığını anlatan Özdebir, “Uygulamaya konulan teşvikler daha çok borcu arttıran destekler şeklinde gerçekleşti. Sanayiciler olarak isteğimiz borcu arttıran değil borcu azaltıcı desteklerin devreye girmesidir. Krediden ziyaret vergisel teşviklerin devreye girmesi biz sanayicilerin üretime devam edebilmesi için gerekli şarttır” dedi.

İlgili yazılar