Mobil Manşet

Apple, Facetime’ı Android telefonlara da açtı

Apple, iPhone telefonlarının yeni işletim sistemi iOS 15’i tanıttı. Getirilen yeni özellikle Android ve Windows kullanıcıları FaceTime aramalarına katılabilecek. Facetime artık web tabanlı tarayıcılarda da kullanılabilecek. FaceTime hizmeti bundan önce yalnız Mac OS X ve İOS işletim sistemli cihazlarda kullanılıyordu.

Dünya’nın haberine göre yeni iOS 15 ile birlikte Fotoğraflar uygulamasında geçmişi düzenlemek mümkün olacak. Memory Mixes adı verilen yeni özellikle anılarınızı video haline getirerek hızlı bir şekilde izleme olanağı sulunacak.

iOS 15 ile araç kilidini açmak mümkün olacak. Akılla telefonlar bu özellikle ev otel ve araç gibi bir çok yerde anahtar yerine geçecek. Apple, bu özellik için BMW başta olmak üzere otomotiv üreticileri, Schlage ve Kastle gibi akıllı kilit üreten şirketler ile anlaşma sağladı.

Apple yeni İOS 15 ile digital ID özelliğini geliştirdi. İPhone kullanıcıları kimliklerini taradıktan sonra telefon üzerinden kullanabilecek.

Apple’ın WWDC21 etkinliğinde ilk olarak İspanya, Portekiz, İtalya ve Avustralya’da kullanılabilecek haritalar özelliğini de tanıttı. Etkileşimli dünya adı verilen özellik sayesinde ticari bölgeler ve binalar hakkında daha bilgi paylaşılacak. Haritalara ayrıca gece modu eklendi.

Apple, Haritalar uygulamasına binaların da yer aldığı AR özelliği ekledi. Kullanıcılar, bu sayede gidecekleri yere daha kolay şekilde ulaşabilecek.

İlgili yazılar