Beyaz eşya Manşet

Arçelik bilanço 2021: İlk çeyrekte kâr yüzde 327 arttı!

Arçelik bilanço 2021: İlk çeyrekte beklentilerin üzerinde performans.

Arçelik bilanço 2021: İlk çeyrekte kâr yüzde 327 arttı!

Arçelik 2021’in ilk çeyreğinde yıllık yüzde 327 artışla ve piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 1,093 milyar TL net kâr açıkladı. Oyak Yatırım, net kârdaki sapmanın ana sebeplerini, yüksek çelik fiyatlarından beklentilerin aksine bu çeyrekte hiç olumsuz etkilenilmemesi ve göreceli olarak düşük pazarlama giderleri olarak açıkladı.

Güçlü iç talep, AB bölgesine güçlü satışlar ve TL’nin değer kaybı sayesinde gelirler bir önceki yıla göre yüzde 67 artarak 12,984 milyar TL oldu. 

EUR ve GBP’nin USD ve TL karşısında yüksek seyri kârlılığı destekledi. Ancak asıl olarak orta vadeli ham madde satın alma sözleşmeleriyle korunan ve gerçek emtia fiyatlarının altında kalan elverişli maliyet yapısı brüt kârlılığı destekledi. 

İşletme Giderleri/Satışlar oranı çeyreklik 150bp ve yıllık 430bp’lik iyileşme ile yüzde 22.7’ye düşürüldü. Ölçek ekonomisinin de etkisiyle FAVÖK yıllık yüzde 187 artışla 1,884 milyon TL oldu. (Piyasa: 1,482 milyon TL – OYAK: 1,572 milyon TL).

Bilanço tarafında ise net borç, temettü ödemeleri ve yüksek işletme sermayesi ihtiyaçlarından kaynaklanan yüksek borçlanma nedeniyle çeyreksel bazda yüzde 79 artışla 9,071 milyon TL’ye yükseldi. 

Hisse Yorum

Oyak Yatırım

“Hedef fiyatımızı 42.00TL/hisse olarak güncelliyoruz Avrupa’daki pazar payı kazanımlarını, online kanallardaki büyümeyi ve artan faiz oranlarına karşı önemli bir duyarlılığın olmadığı Türkiye’deki güçlü talebi göz önünde bulundurarak ARCLK hisselerine karşı olumlu görüşümüzü sürdürüyoruz. Güncellenmiş 2021 yılı tahminlerimize göre (Hitachi dahil), yıllık bazda yüzde 47 satış büyümesi (60mr TL) ile yaklaşık 6.6mr TL FAVÖK (+yüzde 16 revizyon) ve yüzde 11.0 FAVÖK marjı öngörüyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar