Beyaz eşya Bilançolar Şirket haberleri

Arçelik’ten parlak 3. çeyrek performansı… Vakıf Yatırım ve Oyak Yatırım fiyat hedeflerini güncelledi

Arçelik, Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte kârını yıllık yüzde 325 artırarak 1.02 milyar TL’ye çıkardı. Şirket hem yurtiçinde hem yurtdışında parlak bir dönem geçirdi. Yurt içinde, talepte güçlü toparlanma, düşük faiz ortamının desteği ve fiyat artışları, yurt dışı operasyonlarda ise toparlanmaya ek olarak kur desteği, yılın üçüncü çeyreğinde Arçelik’in satış gelirlerinin yıllık yüzde 45 artmasında etkili oldu. Bu dönemde Arçelik’in yurt içi satış gelirleri yıllık yüzde 49 büyüme kaydederken, yurt dışı operasyonların gelirleri yüzde 43 yükseldi. Toplamda şirketin satış gelirleri üçüncü çeyrekte 11,9 milyar TL oldu. İlk dokuz ayda ise satış geliri yüzde 16.8 artışla 27,5 milyar TL’ye çıktı. 

Arçelik. 2020 sonu ciro büyümesi hedefini yüzde 10-15 bandından yüzde 20- 25 bandına revize etti.

Şirketin parlak performansında etkili olan unsur, TL’nin değer kaybı. Gerçek anlamda küresel bir şirkete dönüşen Arçelik, cirosunun yarıya yakınını başka ülkelerdeki operasyonlardan elde ediyor. Döviz geliri elde eden şirket, TL bazında olduğundan hızlı büyüyormuş gibi görünüyor.

Bununla birlikte Arçelik’in dış pazarlardaki organik büyümesi de sürüyor. Şirketin Avrupa ülkelerindeki ciro büyümesi dikkat çekici.

Hisseye etkisi

Vakıf Yatırım, “Yılın son çeyreğinde yurt içi talep tarafında bir miktar gerileme öngörsek de yurt dışı operasyonların güçlü performansını korumasını bekliyoruz. Bu beklentimiz ve güçlü 3Ç20 verileri ardından Arçelik için 25,35 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 30,60 TL seviyesine revize ediyor, kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak sürdürüyoruz. Uzun vadeli AL tavsiyemizi ise “TUT” olarak güncelliyoruz. Arçelik yılbaşından bu yana endeksi yüzde 30 yenerken, son bir ayda ise endeksi yüzde 13 yenmeyi başardı” dedi.

Oyak Yatırım, “Sonuçların ardından 2020 ve sonrası için varsayımlarımızda pozitif değişimler yapıyoruz. ARCLK için “Endeks Üzere Getiri” tavsiyemizi korurken, hedef fiyatımızı hisse başına 36.50TL olarak (Önceki: 28.00TL) güncelliyoruz. Sonuçların şirket paylarını pozitif etkileyeceğini düşünüyoruz” değerlendirmesi yaptı.


UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar