Borsa Manşet

Artı Yatırım Holding kottan çıkarıldı, küçük yatırımcı mağdur oldu; patrona ve SPK’ya büyük tepki…

Artı Yatırım Holding’in Borsa İstanbul’dan atılması sonrasına hisseye yatırım yapan küçük yatırımcılar seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor.

Artı Yatırım Holding hissesi özsermayesinin eksiye düşmesi ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansal durumunun bozulmasından dolayı Borsa İstanbul kotundan çıkarıldı. Hisse son olarak yakın izleme pazarında işlem görüyordu.

2020 yılında kuruşlu seviyelerde işlem görürken geçtiğimiz Kasım ayında birden bire 17 liraya kadar yükselen, sermayesi 10 milyon lirayken özsermayesi -1.5 milyona gerileyen, yüzde 98.99’u halka açık olan şirkete ilişkin Borsa İstanbul yeni karar aldı. 

Artı Yatırım Holding kottan çıkarıldı, küçük yatırımcı mağdur oldu…

Özsermaye ekside

BİST tarafından alınan karara göre, şirketin özsermayesinin eksiye düşmesi ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek kadar finansal darboğaza girmesinden dolayı kottan çıkarıldı.

Şirketin hissesi son olarak 6.05 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. Şirketin yüzde 98.99’unun halka açık olmasından dolayı yatırımcıların ellerindeki hisselerin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Piyasada 9.899.999 adet hisse bulunuyor. Yaklaşık 60 milyon liranın ne olacağına ilişkin bir gelişme bulunmuyor.

Küçük yatırımcı ne olacak?

Sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan küçük yatırımcılar, hissenin kota geri alınmasını talep etti.

Artı Yatırım hissedarları eleştirilerini Artı Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Yalçınkaya’ya yöneltti. Artı Yatırım Holding hisseleri 7 Mayıs 2020 tarihinde Yalçın Yalçınkaya tarafından satın alınmıştı. Yalçın Yalçınkaya, halka açık şirketin alacağı olan 47 milyon liranın peşine düşmüştü. Artı Yatırım Holding şirketin eski hissedarları ve yöneticileri Uğur Bayraktar, Müjdat Uslu ve Erdal Can Alkoçlar’ın şirkete milyonlarca lira borçlu oldunu açıklamıştı.

Yalçın Yalçınkaya odakta

Artı’yı devralan Yalçınkaya döneminde de işler iyi gitmedi ve şirket kottan çıkarıldı. Küçük yatırımcılar seslerini Yalçınkaya’ya duyurmaya çalışıyor.

SPK da eleştiriliyor

Öte yandan şirketin yüzde 99’a yakın açıklık oranına izin verilmesi nedeniyle SPK’yı eleştirenler de var.

Ekonomy.TV Özel

İlgili yazılar