Elektronik Şirket haberleri Yerel yönetimler

Aselsan metro sinyalizasyon ihalesi kazandı; 17 milyon dolarlık proje ona emanet

Aselsan metro elektroniği alanındaki uzmanlığını Gebze-Darıca hattında konuşturacak.

Aselsan metro işine geri dönüyor… Şirket Gebze ile Darıca arasına inşa edilecek Metro Hattı’nın sinyalizasyon sistem çözümleri ihalesini kazandığını açıkladı. İhalenin toplam büyüklüğü 17 milyon Euro. 28 aracın hizmet vereceği metro hattı, 15,5 km uzunluğunda olacak ve 11 istasyondan oluşacak.

Aselsan metro elektroniğinde de uzman.

Aselsan‘ın geliştirdiği özgün sinyalizasyon teknolojisi sayesinde metro hatlarında kullanılmaya başlanan Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol Sistemi (CBTC) ile aynı yönde hareket eden trenler arası servis zamanı aralıkları düşürülerek, taşınan yolcu kapasitesi artırılacak.

Daha önceki sinyalizasyon projelerinde ASELSAN’ın geliştirdiği özgün sürücüsüz metro sinyalizasyon sistemi bu projede de kullanılacak.

Sinyalizasyon sistemiyle trene doğrudan müdahale edilebiliyor

Araç Üstü Sinyalizasyon Sistemi, kontrol merkezinden haberleşme sistemiyle aktarılan verilerin alınması, işlenmesi, trendeki ilgili birimlere aktarılması, trenin belirlenen sınırlamalara uymaması durumunda otomatik tren koruma fonksiyonlarının işletilerek trene doğrudan müdahale edilmesi, trenin hassas konum, hız, durum verilerinin hesaplanması ve Kontrol Merkezine bildirilmesi gibi işlevleri yerine getiriyor.

Sistem ayrıca konumlama, tren koruma, tren bütünlüğü kontrolü, kapı ve hız kontrolü gibi kritik fonksiyonları da yapacak.

İstanbul’da da imzası var

ASELSAN, daha önce de M1-Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metro Hattı’nda kullanılacak yeni 68 metro araç seti, Otomatik Tren Kontrol Sistemi Donanım ve Yazılımı Geliştirme, U1-Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon ile U1-Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Sinyalizasyon projelerinde de görev aldı.

İlgili yazılar