Hisse önerileri

Ata Yatırım’ın 2021’de beğendiği hisseler

Ata Yatırım Araştırma Müdürü Cemal Demirtaş, Dünya gazetesinin 2021’de borsada hangi sektörlerin yıldızının parlayacağı ile ilgili sorusuna, “Bankacılık ve havacılık gibi sektörler için biraz daha beklemekte fayda var. Erken davranılabilir ancak öncesinde demir-çelik, otomotiv, gıda perakende gibi daha öngörülebilir sektörlere yönelmek de bir mantıklı bir tercih olabilir” cevabı verdi.

Demirtaş şunları söyledi:

“2020 yılında bankacılık, havacılık, turizm rafinaj ve yurtdışı taahhüt inşaat sektörleri için oldukça zor geçti ve hisse fiyatlarına yansıdı. 2021 yılında  bu sektörlerde toparlanma beklerken, otomotiv, beyaz eşya, cam, telekom ve gıda perakende sektörlerine olan ilginin de devam edeceğini düşünüyoruz. Mevcut konjonktüre bakıldığında önümüzdeki dönemde bankacılık ve havacılık gibi sektörler için biraz daha beklemekte fayda var. Erken davranılabilir ancak öncesinde demir-çelik, otomotiv, gıda perakende gibi daha öngörülebilir sektörlere yönelmek de bir mantıklı bir tercih olabilir. Bir ağaç gibi düşünürsek demir-çelik, gıda, otomotiv gibi sektörler daha kolay toplanabilecek durumdalar, bankacılık ve havacılık gibi sektörler ağacın en üstünde olduğu için toplamak isterseniz ağaçtan düşme riskiniz de var. Özellikle makro istikrar ve güven ortamının sağlanmasıyla birlikte en geride kalan bankalara da yeniden ilgi artmaya devam edebilir.”

“BİST 100, 1.600-1.900 puan aralığında dengelenebilir”

“Petrol ve çelik fiyatlarının yükselmeye devam edebileceğini bu nedenle demir-çelik ve petrol rafinaj sektörüne de ilgi olabilir. Hisse seçimlerinde iş modeli kuvvetli, bulunduğu sektörde güçlü konumda olan, iç piyasa ve ihracat dengesi olan büyüme potansiyeli olan şirketlere odaklanırken, seçici olmaya devam edeceğiz. Ana senaryomuzda BIST-100 endeksin 1600-1900 aralığında dengeleneceğini, zaman zaman risk faktörlerinin ön plana çıkması durumda minimum 1300-1400 seviyelerine gerileyebileceğini düşünüyoruz.

Kurum olarak model portföyümüzde yer alan Türk Telekom, Migros, Tofaş, Ereğli Demir Çelik, Arçelik ve Şişecam beğendiğimiz hisseler olarak sayabilirim. Taktiksel temel olarak da BİM, Koç Holding, Turkcell ve Şok Marketler’i de beğeniyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar