İnşaat

Aydın-Denizli Otoyolu nerelerden geçecek? Kaç köprü, kaç viyadük olacak?

Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre:

Aydın-Denizli Otoyolu ve sonraki etaplarda ihaleleri yapılacak olan Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarının tamamlanması ile İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahat, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye inecek. Bu sayede iki turizm kenti birbirine otoyol konfor ve güvenliği ile bağlanmış olacak.

Aydın-Denizli Otoyolu, mevcut Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağından başlayarak Dalama üzerinden Yenipazar’a, oradan da Kuyucak İlçesi’nin güneyine ulaşmaktadır. Sarayköy’ün güneyinden devam eden otoyol, Denizli ilinde son bulmakta.

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi; Aydın ve Denizli kent merkezlerini birbirine bağlamanın yanı sıra Pamukkale, Efes Antik Kenti gibi önemli turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracak. Bu sayede Ege Bölgesindeki turizm, tarım ve ticaret bölgelerine güvenli ve konforlu karayolu ulaşımı sağlanmış olacak.

İşe ait teknik bilgilerden bahsedecek olursak;

Aydın – Denizli Otoyolu 140 km 2×3 şeritli otoyol ana gövde ve 14 km 2×2 otoyol bağlantı yolu olmak üzere toplam 154 km uzunluğunda.

Otoyol bünyesinde;

– 19 adet köprülü kavşak

– 33 adet köprü

– 19 adet viyadük

– 5 adet hizmet tesisi

yer almakta olup yapım süresi 3 yıl olarak planlanmış durumda.

Otoyolda 2 kesim halinde trafik garantisi verildi. Bunlar;

– Aydın-Kuyucak Kesimi için günlük 35.000 otomobil

– Kuyucak-Denizli Kesimi için günlük 32.000 otomobil.

Geçiş ücretleri otomobil bazında km başına 5 eurocent olarak ücretlendirilecek.

İlgili yazılar