Hisse önerileri

Aygaz hisse yorum: 18.50 TL/hisse ile Endekse Paralel Getiri (Oyak Yatırım)

Aygaz hisse yorum: Son bilanço sonrasında Oyak Yatırım hedef fiyatı değiştirmedi.

Aygaz hisse yorum: 2020 dördüncü çeyrek bilançosunu inceleyen Oyak Yatırım “Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz” dedi.

Bilanço nasıl geldi?

Aygaz, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 78.2 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 106.2 milyon TL olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Net kar bir önceki yıla göre yüzde 5 arttı, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 5 azaldı. 

Ciro ne durumda?

Aygaz 4. çeyrekte 2,949 milyar TL’lik satış gerçekleştirdi. Satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde yüzde 15 artışa karşılık geliyor. Net satış tutarı piyasa beklentisi olan 3,029 milyar TL’ye yakın… 

Ürün satışları nasıl gitti?

Şirketin LPG satış hacmi, yıllık bazda yüzde 16 arttı ve 602 bin ton olarak gerçekleşti. Tüpgaz satışları yıllık bazda yüzde 2 artarken otogaz satışları ise yüzde 9 azaldı. 

Aygaz hisse yorum: Oyak Yatırım “Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz” dedi.

FAVÖK ne oldu?

FAVÖK ise 111 milyon TL olarak açıklandı. Bu tutar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde yüzde 30 azalışa karşılık geliyor. FAVÖK, piyasa beklentisi olan 137 milyon TL’nin yüzde 19 altında. 

Borç arttı mı?

Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %3 artarak 604 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 1.4 olarak gerçekleşti. Net borç/özsermaye rasyosu 0.3 oldu.

Hisse beklentisi

Oyak Yatırım

“Şirket 2021 için tüp LPG satış hacmi beklentisini 285-295 bin ton, otogaz beklentisini de 700-730 bin ton olarak açıkladı. Değiştirmediğimiz hedef fiyatımız olan 18.50 TL/hisse ile Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar