Holdingler Manşet

Barış Oran istifa etti; Sabancı Holding’in kilit yöneticisi bıraktı

Barış Oran istifa etti; Sabancı Holding Finans Grup Başkanı 11 Mayıs’ta bırakıyor.

2016 tarihinden bu yana Sabancı Holding Finans Grup Başkanı olarak görev yapan Barış Oran istifa etti. Oran 11 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılıyor.

Sabancı Holding’den yapılan açıklamada, “Sn. Barış Oran’a bugüne kadar Topluluğumuza sağlamış olduğu önemli katkı ve özverili çalışmalar için teşekkür eder; hayatının bundan sonraki döneminde başarı ve mutluluklar dileriz. İlgili pozisyona yönelik yapılacak atama daha sonra duyurulacaktır” denildi.

Sabancı’da neler oluyor?

Sabancı’dan bugün bir istifa haberi daha gelmişti. 2018’den bu yana Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı olarak görev yapan Tamer Saka istifa kararı aldı. Saka 11 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak.

Barış Oran kimdir?

Sabancı Topluluğu CFO’su ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Barış Oran, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra The University of Georgia’da MBA eğitimini tamamlamıştır.

İş hayatına 1995 yılında PriceWaterhouseCoopers’ta denetçi olarak başlayan Oran, 1998-2003 yılları arasında Sara Lee Corp. Chicago IL’da önce denetim daha sonra finans ve Hazine/Sermaye Piyasaları konularında görev almıştır. 2003-2006 yılları arasında Ernst and Young firmasında önce Minneapolis, MN’de, sonrasında Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan bölgelerinde sorumlu Kıdemli Müdür olarak görev almıştır.

2006 yılında Kordsa’da göreve başlayan Oran, sırasıyla İç Denetim Direktörü, Global Finans Direktörü ve CFO görevlerinde bulunmuştur. 2011 yılında Sabancı Holding Finans Direktörü, 2012 yılında Sabancı Holding Planlama, Raporlama, Finansman Bölüm Başkanı olarak atanan Oran, 2016 yılından itibaren Sabancı Holding Finans Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir. Teknosa’da Yönetim Kurulu Başkanı, Philip Morrissa ve Philsa’da Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Carrefoursa, Enerjisa Enerji ve Enerjisa Üretim şirketlerinde ise Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmektedir. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

İlgili yazılar