Enerji Manşet

Bayram değil, seyran değil; Merkez Bankası BOTAŞ’a döviz satışına yeniden başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayının ardından ilk kez Haziran ayında BOTAŞ’a döviz satışı yaptı. Merkez Bankası verilerine göre BOTAŞ’a 269 milyon dolar satış yapıldı.

Doğalgaz ithalatı için başta Rusya olmak üzere yurtdışı kaynaklara dolar cinsinden ödeme yapan BOTAŞ’a döviz satışları Ocak ayında 6 yılın ardından sıfırlanmıştı. Ocak-Mayıs döneminde de BOTAŞ’a döviz satışı yapılmamıştı.

T24’e bilgi veren kaynaklar, BOTAŞ’a döviz satışlarının normalde doğalgaz fatura tutarlarının arttığı ve Türkiye’ye döviz girişinin azaldığı kış aylarında gerçekleştiğine dikkat çekerek, yaz aylarında ve Merkez Bankası’nın rezervleri tarihi düşük seviyelerde bulunduğu bir dönemde yeniden satışa başlanmasının olağan olmadığını vurguladılar.

BOTAŞ’a yazın satış yapılmasının ekonomi yönetiminde kur endişesinin yüksek olduğunu gösterdiği yorumu yapan kaynaklar, “Turizm dahil döviz girişlerinin yeterisiz kalacağını düşünüyor gibiler. Enflasyonun bu seviyesinde kurda bir hareket bütün planları bozar” değerlendirmesi yaptı.

Kamu yönetiminin kurda yükseliş beklentisini akla getirdiği için BOTAŞ’a satışın piyasalara negatif mesaj vereceğini düşünülüyor.

İlgili yazılar