Finans

BDDK Başkanı Akben’in bankacılıktaki kritik değişikliği bilmediği ortaya çıktı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ile CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi arasında ilginç diyalog…

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, TBMM komisyon toplantısına katıldı. Tasarruf finansman şirketlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) iznine ve denetimine alan yasa teklifinin görüşüldüğü komisyon toplantısında CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi ile BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

BDDK Başkanı Akben ile CHP’li Hamzaçebi arasında ilginç diyalog…

Sözcü’nün haberine göre Hamzaçebi, geçmişte en az 5 kişilik ortakla kurulma zorunluluğu olan bankaların tek ortakla kurulmasının önünün açıldığını belirtince BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben kendilerinin de bu yönde ileride bir değişiklik yapmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ancak Hamzaçebi, bu düzenlemenin zaten bankaları da kapsadığını söylemesi üzerine Akben, “Ben o maddenin burada olduğunu görmemiştim, haklısınız” dedi. Bu yanıta tepki gösteren Hamzaçebi Akben’e tepki göstererek, “Sayın Başkan, bu sizin görev alanınızdaki bir kanunu değiştiriyor. Burada mı haberdar oluyorsunuz? Yazık ama yani, yani BDDK bu duruma düşmüşse üzüntülerimi ifade ediyorum” dedi.

Mehmet Ali Akben kimdir?

Mehmet Ali Akben, 2015 yılı itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK)’nın başkanıdır.

Akben, 1961 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve sonrasında iş hayatına adım attı.

1980-1984 yılları arasında çeşitli özel sektör şirketlerinde görev yaptı.

1985-1986 yıllarında Cankurtaran Holding’de Muhasebe Müdür Yardımcısı görevini üstlendi.

1986-1989 döneminde Faisal Finans Kurumu’nda Muhasebe Şefliği görevini yürüten Mehmet Ali Akben, 1989-1999 yılları arasında Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu Mali İşler Müdürü olarak görev yaptı.

1999 yılından itibaren Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcılığını üstlenen Akben, 2006 yılından 2011 yılına kadar Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2012 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurul üyeliğine atandı. 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına atandı ve Başkan olarak görevlendirildi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, 09 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ekonomi Politikaları Kuruluna atanmıştır.

Mehmet Ali Akben, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

İlgili yazılar