Finans

BDDK’dan bankalara “Kredi ve kart borcunu ödeyemeyene anlayış gösterin” talimatı

BDDK bankalardan bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını istedi. Sabah’ın haberine göre BDDK’dan bankalara gönderilen yazıda, “Ötelenen nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılmalı. Mevcut kredi limitlerine haklı ve somut gerekçeler olmaksızın bloke konulmamalı ve limitlerin kullanıma hazır halde tutulmasına özen gösterilmeli. Kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda tahsilat geçici bir süreyle ertelenmeli, makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitleri kısıtlanmamalı. Mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemeli” denildi.

BDDK, Koronavirüs döneminde yapılalacaklarla ilgili bankalara 11 maddelik talimat iletti.

BDDK, kredi kartı aidatları için kolaylık sağlanmasını da talep etti. Bu kapsamda kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini isteyen BDDK, diğer taraftan makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalar hakkında mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemesi gerektiğini kaydetti.

BANKACILIKTA 60 YAŞ ÜSTÜ VE EMEKLİLERE KOLAYLIK

Sabah’a göre, BDDK’dan bankalara giden yazıda, “Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM’den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir.” ifadeleri yer aldı.

İlgili yazılar