Finans Manşet

Beklenen oldu: Bankaların kârı bir ayda yüzde 40 düştü

Bankacılık sektörünün Nisan ayı net dönem karı bir önceki aya göre yüksek bazın da etkisiyle (mart ayı dönem sonu düzeltmeleri) yüzde 39,6 oranında azalarak 4,32 milyar TL’ye geriledi. 

Ziraat Yatırım’a göre net faiz gelirleri ile net ücret komisyon gelirleri dışında ticari kardan ticari zarara geçilmesi ve diğer faaliyetlerdeki keskin düşüş karlılığın aylık bazda gerilemesinde etkili oldu. Operasyonel giderlerde artış ise devam etti. 

Nisan ayı karı sonrasında bankacılık sektörünün Ocak – Nisan 2021 net dönem karı bir önceki yıla göre yüzde 5,4 oranında artarak 20,7 milyar TL’ye yükseldi. Kamu Bankalarının karı ise yıllık yüzde 47,1 oranında azalarak aynı dönemde 4,16 milyar TL oldu. 

Mevduat maliyetlerindeki artış devam ederken, kredilerden alınan faiz gelirlerinin düşmesi ve TÜFE endeksli tahvillerinin bir önceki ayda gözlenen katkısının bu ayda gözlenmemesi net faiz gelirlerinde yüzde 18,7’lik bir düşüşe yol açtı ve bu kalemden 14,8 milyar TL gelir elde edildi. 

TL kredilerdeki yavaşlamanın da etkisiyle net ücret ve komisyon gelirleri ise yüzde 9,9 oranında düştü ve 4,6 milyar TL oldu. 

Diğer yandan, bir önceki aydaki 1,1 milyar TL’lik ticari karın bu çeyrekte 5 milyar TL zarara dönüşmesi karın düşmesinde önemli bir etken oldu. Buna ek olarak, diğer faaliyet gelirlerinin yüzde 58,1’lik düşüşle 3,3 milyar TL’ye gerilemesi de kar üzerinde önemli baskı yaparken, operasyonel giderler yüzde 8,4 oranında artarak 9,3 milyar TL’ye çıktı. 

Bankacılık sektörünün karşılık giderleri ise Nisan ayında yüzde 75 oranında azalarak 3,9 milyar TL’ye düştü ve karın daha fazla gerilemesine engel oldu. 

Krediler yavaşladı

Nisan ayında TL krediler, tüketici kredilerindeki büyüme oranının yavaşlamasıyla sadece yüzde 0,3 oranında yükseldi. Toplam krediler ise yüzde 0,5 oranında büyüdü ve 3.870 milyar TL’ye yükseldi. 

Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda yüzde 0,9 oranında büyüme görülürken, toplam mevduatlar yüzde 1,2 oranında artarak 3.856 milyar TL’ye çıktı. 

Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise 50 baz puan azalarak yüzde 100,4 oldu. 

Bankacılık sektörünün kümülatif özsermeye karlılığı azalan aylık karın etkisiyle 30 baz puan düşse de yüzde 10,4 ile çift hanede kalmaya devam etti. Aktif karlılık ise yüzde 1 ile değişmedi. 

Öte yandan, net faiz marjı ise aylık bazda 3 baz puan gerileyerek yüzde 2,81’e düştü. 

Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise sorunlu kredileri intikallerine yönelik devam eden destek, güçlü tahsilatlar ve kredi büyümesine bağlı olarak düşmeye devam ederek – aylık bazda 6 baz puan – yüzde 3,69 oldu. 

Sermaye yeterlilik oranı mayıs ayında yüzde 17,93 olarak gerçekleşti.

İlgili yazılar