Siyaset Manşet

Berat Albayrak dönüyor mu? Kulis: Erdoğan ikna edildi ama 2 kulvarın dışında…

Berat Albayrak dönüyor mu sorusuna “Evet” yanıtı veren BirGün yazarı Yaşar Aydın, “İlk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak. Albayrak yurdum insanı olarak aramıza dönecek” dedi.

Berat Albayrak dönüyor mu sorusunu yanıtlayan BirGün yazarı Yaşar Aydın, “Hiç kuşkusuz Berat Albayrak’a bakanlık koltuğunu bıraktıran Erdoğan oldu. Bu kararı almanın da çok kolay olmadığı çık açık. İstifa sonrası yaşananlar süreç içinde yaşanan gerilimi net biçimde ortaya koyuyor. Erdoğan istemeyerek de olsa bir tercihte bulunmak zorunda kaldı. ABD seçim sonuçları, ekonomide durdurulamayan çöküş devam ederken, Erdoğan, parti içerisinde böyle bir değişikliğin hem batı hem de piyasa tarafından istenildiği konusunda ikna edildi. Bu değişiklikten ve sonuçlarından memnun olmadığını her konuşmasında dile getiren Erdoğan, muhalefetin Merkez Bankası eleştirileriyle birlikte” diye yazdı.

Aydın şunları söyledi:

“Hem ülke basınında hem de dış basında Berat Albayrak’ın yeniden bakanlık görevine getirileceği konuşulmaya başlandı. Hatta hangi bakanlıkların olabileceğine dair bahisler bile açıldı. Bakanlığı beğenmeyenler Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ya da AKP Genel Başkan Yardımcılığı gibi makamları yazdılar.

Bakan olması çok olası değil

Albayrak’ın bu koşullarda bakan olarak kabineye dönemsi çok olası gözükmüyor. Adının dolaşması bile dövizde hareketlenmeye yol açtı. Parti ve Saray’da bir görev için de aynı şey söylemek mümkün. Üstelik hem muhalefet partilerinin hem de parti içerisindeki muhaliflerin gözleri Berat Albayrak’ın üzerindeyken böyle bir atama hiç akıllıca olmayacaktır.

İki kulvarın dışında dönüş

Aldığımız duyumlar Berat Albayrak’ın iki kulvarın dışında bir dönüş planladığı yönünde. Berat Albayrak son 10 yıl içinde önemli bir noktaya geldi. Bu sadece bakanlık ya da damat olmasıyla açıklanabilecek bir pozisyon değil. Hem siyaset hem medya hem de ticaret alanında önemli figürlerden bir durumunda. Dönüş sürecinde bu üç özelliğini sergileyebileceği bir plan üzerinde çalışıyor.

Hedefe kilitlendi

Berat Albayrak’ın siyasete bildik tarzda dönme noktasında çok acelesi olmadığı görülüyor. İlk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak. Albayrak yurdum insanı olarak aramıza dönecek. Avukatın dediği gibi “aile reisi” olarak bizimle olacak. Gerisi zamanlama işi. Sonrasına dair hem ülke içinde hem de kabinede yaşanacak gelişmelere bağlı olarak adımlarını artıracak ya da yavaşlatacaktır. Ama bir kez daha ortalardan kaybolmayacak.”

İlgili yazılar