Dünya Manşet

Biden çok az farkla önde; sayım sürüyor

Sadece ABD’de değil bütün dünyada nefesler tutuldu… 240 milyondan fazla kayıtlı seçmenin olduğu ABD, yeni başkanını seçmek için sandık başına akın etti… Dört yıldır ABD’yi daha önce hiç kimsenin yönetmediği şekilde yönlendiren Donald Trump ile ülkenin eski başkan yardımcısı Joe Biden arasındaki rekabet kızışırken gelen ilk sonuçlara göre Biden, Trump’tan daha çok Seçiciler Kurulu’na temsilci gönderiyor.

Joe Biden’ın ve Trump’ın kazandığı eyaletlerde sürpriz olmazken, Delaware, Biden’ın memleketi olarak bilinirken 13 Seçici Kurulu üyesi çıkaran Virginia da son 2 seçimde Demokratlar’ın kalesi haline gelmişti.

Trump da Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Mississippi, Alabama ve Batı Virginia gibi eyaletlerde zafer kazandı. Trump beklenildiği gibi Arkansas eyaletini de kazandı.

Sandıkların açılmasıyla birlikte adayların zaferini ilan ettiği eyalet sayısı da artıyor. Trump, Kuzey Dakota ve Güney Dakota ile birlikte Wyoming, Louisiana ve Nebraska’yı da alırken Joe Biden da kazandığı eyalet sayısını artırdı.

İlgili yazılar