Bilançolar Perakende

BİM kârını yüzde 90 artırdı; Ak Yatırım ve Vakıf Yatırım’dan hedef fiyatlar…

Bim üçüncü çeyrekte piyasa ortalama beklentisinin (533 milyon TL) üzerinde 654 milyon TL net kâr açıkladı (3Ç19: 344 milyon TL). Bu rakam yüzde 90’lık artışa karşılık geliyor. Net kâr marjı üçüncü çeyrekte, 3Ç19’daki yüzde 3,3’ten yüzde 4,8 seviyesine yükseldi. 

BİM’in net satış gelirleri, Covid-19’in müşteri trafiğindeki olumsuz etkisine rağmen (Müşteri trafiği üçüncü çeyrekte yüzde 12 küçüldü) yıllık bazda yüzde 32,9 artan sepet hacmi, ürün gamındaki artış ve artmakta olan mağaza sayısının olumlu etkisiyle üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 30,2’lik artışla 13.560 milyar TL seviyesine ulaştı. 

Bim bu dönemde yüzde 44,1’lik artışla 1.217 milyon TL FAVÖK açıkladı.

FİLE markası ile özellikle orta büyüklükte marketlere rakip olan Bim, üçüncü çeyrekte yurtiçi mağaza ağına 13 yeni FİLE mağazası daha ekleyerek 116 FILE mağazasına ulaştı. Şirket, ürün gamı daha geniş ve m2 olarak da Bim mağazalarından yaklaşık 3 kat büyük olan File mağazalarından (1,000-1,500m2) sene sonuna kadar toplamda 30-35 adet açmayı hedefliyor. 

BİM Fas’ta 526 adet mağaza sayısına ulaştı. Mısır’da ise üçüncü çeyrekte 10 mağazasını kapatan şirket 300 mağaza ile yoluna devam ediyor.

Hisse Önerileri

Vakıf Yatırım

“Şirketin operasyonel performansı beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, net karlılık beklentileri aştı. Yılbaşından bu yana endeksi %42 yenen, son bir ayda ise endeksten %5 negatif ayrışan şirket hisselerinin, finansallara nötr tepki vermesini bekliyoruz. Beklentimizin üzerindeki operasyonel performans ardından BIM için 64,65 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 69,00 TL seviyesine güncelliyoruz. Kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri, uzun vadeli “TUT” önerilerimizi ise sürdürüyoruz.”

Ak Yatırım

“3Ç20 sonuçlarının Bim hisselerine bugün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Hisse için 12 aylık hedef fiyatımızı 78 TL’ye çıkarırken (önceki 75 TL) “Endeksin Üzerinde” önerimizi koruyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar