Bilançolar Hisse önerileri Manşet

BİM kârını yüzde 92 artırdı; Oyak Yatırım fiyat hedefini 89 TL’e indirdi

BİM, 2021’in birinci çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 92 artırarak 685 milyon TL’ye çıkardı.  net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı, 625 milyon TL olan piyasa beklentisinin yüzde 10 üzerinde. 

Net kâr çeyreksel bazda ise yüzde  yüzde 17 azaldı. 

Net satışlar 15,5 milyar TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde  yüzde 23 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 15,9 milyar TL ile uyumlu gerçekleşti. 

BİM’in günlük ortalama müşteri trafiğini COVID-19 salgını tedbirleri nedeniyle  yüzde17 azalırken günlük ortalama sepet büyüklüğünün  yüzde 36 arttı. 

Şirket, ilk çeyrekte 1,324 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde  yüzde 34 artış gösterdi. 

Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 1,296 milyon TL ile uyumlu. 

Hisse Yorumları

Oyak Yatırım

“2021 FAVÖK ve net kar tahminlerimizde %7 ve %6 yukarı yönlü revizyon yapmamıza rağmen %13’ten %14’e çektiğimiz risksiz faiz oranı tahmini ve artan borçlulukla hedef fiyatımızı 100.00TL’den 89.00TL’ye çekiyor, Endeks Üzeri Getiri tavsiyemizi muhafaza ediyoruz.”

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar