Enerji Halka arz Manşet

Biotrend neden düştü? 18 TL’den halka arz edildi, ilk gününde çakıldı

Biotrend neden düştü? 18 TL’den halka arz edilen Biotrend’e yurtiçi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının yaklaşık 20 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisatın da yaklaşık 9 katı talep gelmişti.

Biotrend neden düştü? 18 TL’den halka arz edildi, ilk gününde çakıldı. 28 Nisan’da işlem görmeye başlayan hisse ilk gününde 17.35 TL’ye indi. Hisse gün içinde en yüksek 18.45 TL, en düşük 16.54 TL’yi gördü. Böylece günlük zirvesinden yüzde 4.17 düştü.

Biotrend neden düştü? Yüzde 4.5 düşüşle başladı

Halka arz edilen hisselerin günlerce tavan tavan gitmesine alışan yatırımcılar Galata Wind’den sonra Biotrend’de de hayal kırıklığına uğradı. Galata Wind de ilk gününde yüzde 6 düşmüştü.

Neden düştü?

Uzmanlar Galata Wind’in ilk gününde yaşanan düşüşün enerji hisselerinin yapısına dair soru işaretlerini artırdığına dikkat çekiyor. Enerji sektörünün genel olarak yüksek borcu ve halka arzdan sağlanan gelirlerin burada kullanılması endişe doğuruyor.

Enerji şirketlerinin büyüme potansiyelinin sınırlı olması da sektör şirketlerine uzun vadeli yatırımın önünde engel oluşturuyor.

Küçük yatırımcı tepkili

Sosyal medyada Biotrend’deki düşüşe tepki yağdı. Gökhan Erkoç, “Resmen, şirket kağıt bedelinin üstünde halka arz edilip, asıl değerine düşürülmeye çalışılan bir kağıt #biotrend, olan yine yüklü miktarda giriş yapan yatırımcılara oldu,yine birilerini el birliği ile zengin ettik” dedi.

SPK’yı göreve çağıran yatırımcılar da vardı.

Ekonomy.TV Özel

İlgili yazılar