Bitcoin Kripto para Manşet

Bitcoin neden düşüyor? Yüzde 17 düştü, 47 bin dolara indi

Bitcoin neden düşüyor? İşte sebepler…

Bitcoin neden düşüyor? Bu soruyu yanıtlamadan önce piyasadaki dalgaya bakalım: Bitcoin, bir haftanın en düşük seviyesi olan 47.400 dolara düştü. Bir noktada, değerinin yaklaşık yüzde 17’sini kaybetti veya toplam piyasa kapitalizasyonundan yaklaşık 160 milyar dolar silindi. Cuma günü 1 trilyon doları aşan piyasa değeri 983 milyar dolara geriledi.

Bitcoin pazar günü 58.354 dolara yükselmişti. 

Bitcoin ile ilgili tweetleri kripto para biriminin rallisine güç katan Tesla patronu Elon Musk, Cumartesi günü Bitcoin ve ethereum fiyatlarının yüksek göründüğünü söylemişti.

Yine de Bitcoin bu yıl başından bu yana yüzde 80’den fazla yukarıda. Mart ayında 4.000 doların altına düştüğünden beri, Bitcoin yaklaşık yüzde 1.200 arttı.

Yellen benzin döktü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin’in işlemleri yürütmede son derece verimsiz olduğunu ve oldukça spekülatif bir varlık olduğunu söyleyerek Pazartesi günü yangına adeta benzin döktü.

Gevşeme var

Kripto para borsası DeversiFi’nin kurucu ortağı Ross Middleton, “Düşüş, geçen haftanın coşkusunun bir kısmının azalmasından ve aşırı kaldıraçlı uzun pozisyonların gevşemesinin sonucu,” dedi.

Ethereum da düştü

Bitcoin ile birlikte hareket etme eğiliminde olan rakip kripto para birimi ethereum, Cumartesi günü rekor seviyeye ulaştıktan sonra haftanın ilk günü geriledi. Pazartesi günü üç haftanın en düşük seviyesini gördü ve en son yüzde 10 düşüşle 1.743 dolara indi.

Bitcoin’in 50.000 doları aşan meteorik yükselişi, Tesla Inc ve Mastercard Inc’den BNY Mellon’a kadar ana akım yatırımcılar ve şirketler arasında kabul görmeye başladığına dair işaretlerle ateşlenmişti.

Ekonomy.TV

ÖZGÜR HABER, HÜR YORUM

İlgili yazılar