Manşet Coin Analiz

Bitcoin neden yükseliyor? FED rahatlattı, 58 bin doları geçti

Bitcoin neden yükseliyor? Yükselişin ardında FED’in gevşek para politikasını sürdüreceği sinyali vermesi opsiyon sözleşmelerinin sona ermesi etkili.

Bitcoin neden yükseliyor? Ekonomy.TV kripto para analisti Aydın Karakalem inceledi.

Coin Analiz / Aydın Karakalem

Ekonomy.TV için kaleme aldığım ilk yazıda ilk olarak tüm kripto para yatırımcılarını selamlayalım. Doğru adrestesiniz dostlar.

25 Nisan’da 47.044 dolara inen Bitcoin bir süredir toparlanma eğilimi içinde. Cumartesi sabahı 58 bin doları geçen kripto para birimi, bu yazıyı yazdığım dakikalarda 57.500 üzerinde salınıyordu.

Bitcoin’deki toparlanmada, Amerikan Merkez Bankası FED’in geçen haftaki toplantısından varlık alımlarında sert bir ayarlama yapılmayacağı sinyalinin çıkması etkili oldu. Bilindiği gibi FED, pandemiye karşı ekonomiyi desteklemek için her ay piyasadan 120 milyar dolarlık tahvil alımı yapıyor. Bu da doların değerini baskılıyor, alternatif yatırım aracı olarak bakılan kripto varlıkları destekliyor.

Opsiyonlar da etkili

Bitcoin’un yükselişinde Nisan sonu vadeli 4,2 milyar dolarlık opsiyon sözleşmelerinin sona ermesinin de etkisi var. Bitcoin fiyatı, opsiyonların süresi dolduktan sonra yaklaşık yüzde 5 sıçrayarak 57 bin doları geçti.

Bu iki baskı kaynağının ortadan kalkmasıyla Bitcoin’un yeniden yükselişe geçeceğini söylemek kehanet olmaz. Bitcoin’i Ekonomy.TV’de yazmayı sürdüreceğim.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar